Полицията и разузнавателните служби на Сърбия използват шпионски софтуер и друго ново приложение, за да следят незаконно журналисти, активисти за човешките права и природозащитници.

В доклад на международната организация „Амнести Интернешънъл” се казва, че мобилните телефони на жертвите са били заразени със софтуер, който позволява пускане на камерата и микрофона на устройствата дистанционно. Програмата също дава възможност за извличане на информацията от устройствата без необходимост от парола.

Според доклада сръбското МВР е получило софтуера като подарък от Норвегия. „Имаме отговор от норвежкото правителство. Те бяха шокирани, че инструмент, наречен Селебрейт, създаден за легитимни разследвания на правоохранителните органи, се използва по този начин и се злоупотребява с него за инсталиране на шпионски софтуер. Норвегия е финансирала продажбата на софтуера на Сърбия с идеята да подкрепи разследванията срещу организираната престъпност и корупцията”, каза ръководителят на отдела по сигурност на „Амнести Интернешънъл” Данака О Кербал.

Оказа се обаче, че сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в публикувания днес доклад на "Амнести интернешънъл". 

Работата на Миланов е съсредоточена върху разследваща журналистика и новини за местни политици, включително чувствителни теми като харченето на обществени средства и корупция, се посочва в доклада.

"С колегата ми Петър Виденов (главен редактор на ФАР – бел.ред.) на 21 февруари тръгнахме за Пирот. На входа на Пирот ни спря пътна полиция и изведнъж полицаят ми каза, че трябва да отида в полицейското управление в Пирот, за да ми направят тест за психотропни вещества," разказа днес пред сръбската редакция на телевизия Ен1 Миланов.

Той допълни, че на входа са му взели телефона, който той изключил, а резултатите от тестовете са били отрицателни. По думите му вместо да бъде освободен, той е отведен от цивилни полицаи в друго управление в Пирот.

В доклада на "Амнести интернешънъл" пише, че Миланов посочил пред правозащитната организация, че е бил разпитван за журналистическата си дейност и финансирането на информационния портал ФАР. След разпита телефонът му бил върнат и той бил освободен.

"Когато ми върнаха телефона, като го включих, видях, че мобилните данни и Wi Fi, които винаги държа включени, са изключени. В следобедните часове започнах да се интересувам, инсталирах приложение, което показа, че е имало дейност на телефона, докато съм бил задържан, и реагирах, свързах се с "Амнести", разказва Миланов пред Ен1.

Лабораторията за сигурност на "Амнести интернешънъл" е извършила анализ на мобилния телефон на Миланов Xiaomi Redmi Note 10S, при което са открити следи, потвърждаващи, че шпионското приложение "НовиСпай" (NoviSpy) е било тайно инсталирано на мобилния му телефон по време на разпита му, пише в доклада.

В документа се посочва, че анализът също така е разкрил доказателства, които предполагат, че продукт UFED (Universal Forensics Extraction Device) на израелската компания „Селебрайт“ (Cellebrite) е бил използван за отключване на устройството, за да се позволи заразяването с шпионския софтуер, пише БТА.

По думите на Миланов пред Ен1 новият софтуер е разработен от сръбската агенция за сигурност и информация (БИА) или полицията. Той допълни, че не е имало заповед от прокуратурата да се прегледа телефонът му, нито пък е давал парола за устройството.

Миланов каза също, че порталът, за който работи, се сблъсква с обиди, натиск и поставяне на етикети.

"Повечето ни статии са посветени на местните власти, на правата на малцинствата. Част от екипа ни обаче се занимава с корупционни проблеми, изразходването на обществени средства," посочи Миланов пред Ен1.

Той допълва и че първите проблеми с местни политици са започнали, когато е бил подписан призив за свободата на медиите.

По думите на Миланов случилото се е повлияло на работата му, на семейството му и на колегите, с които работи.

"Става въпрос за сигурността, каквото и да се случи на нас или на някого от моето обкръжение, ще смятам държавата е отговорна за това," каза Миланов.

Той посочи, че не се усеща в безопасност и че са заведени дела по този въпрос, но засега няма напредък по тях.