Руската православна църква призова по случай отбелязвания днес в страната Ден на трезвеността масовата култура да не способства за популяризирането на алкохолизма, предаде ТАСС.
Агенцията припомня, че Всеруският ден на трезвеността се отбелязва по инициатива на Руската православна църква на 11 септември, за да се напомня за вредата от алкохола. В този ден в някои части на Русия продажбата на алкохола е ограничена или напълно забранена.
„Много е важна културата на отношението към това. В нашата ежедневна култура има много „мили шегички“ по повод алкохолизма. В това няма нищо хубаво. Знаем до какво води състоянието на опияняването. Тези, които се занимават с масова култура трябва да се потрудят, че образът на „милия пияница“ все пак трябва да напусне нашата масова култура“, заяви в кулоарите на Санктпетербургския форум на обединените култури ръководителят на синодалния отдел на Московската патриаршия по взаимодействие на църквата с обществото и медиите Владимир Легойда.
Отговаряйки на въпрос дали е целесъобразно да се разпространи по цялата страна забраната или ограничението на продажбата на алкохол той отбеляза, че „това би било прекрасно“. „Но е важно хората да правят това осъзнато, самостоятелно, не защото някой ги кара, а също да има, както е прието да се казва, обществен консенсус“, заяви той.
Легойда отбеляза, че като цяло за църквата е важна категорията на „трезвеността“, която се отнася не само към въздържането от алкохола.
Междувременно в рамките на пресконференция, посветена на Всеруския ден на трезвеността заместник-министърът на здравеопазването на Русия Олег Салагай заяви, че злоупотребата на алкохол може да намали продължителността на живота на мъжа с шест, а на жената с пет години.
„Системните мерки, които бяха приети, позволиха наистина да намалим консумацията на алкохол. Днес може с увереност да се каже, че Русия не е една от най-пиещите страни на света“, заяви заместник-министърът, който посочи, че през 2023 г. потреблението на алкохол в страната е било около 8,4 литра на човек, докато в началото на века показателят е бил двуцифрен.