Държавната дума - долната камара на руския парламент, ще разгледа законопроект, забраняващ на лицата, замесени с организации, класирани като "екстремистки", да бъдат избирани за депутати. Текстът фактически е насочен срещу привържениците на опозиционера Алексей Навални, съобщава Франс прес.
"Първото четене ще се състои на 18 май. Важно е то да не се бави. Разчитаме на подкрепа от колегите си, за да се задействат новите правила преди следващите избори" за парламент през септември, написа в "Телеграм" депутатът Василий Пискарьов от комисията, натоварена да разглежда случаи на намеса във вътрешните работи.
Текстът ще има обратна сила. Насочен е срещу всекиго, заемал отговорен пост в някаква организация до три години, преди да бъде определена тя като "екстремистка". За активисти този срок е една година.
Същевременно руското правосъдие ще разгледа на 17 май искане на прокуратурата да бъдат квалифицирани като "екстремистки" мрежата от регионални офиси и Фондът за борба с корупцията на Алексей Навални.
Опозиционерът, хвърлен в затвора през януари, разчиташе да представи свои кандидати на септемврийските избори или да подкрепи излъчени от други формации, които са с най-добри шансове да спечелят срещу хора от партията на Кремъл.
Ако неговите организации бъдат признати за екстремистки, те фактически ще бъдат забранени, а членовете им - заплашени от затвор. Като реакция, регионалните щабове на Навални в Русия обявиха в края на април, че се саморазпускат. В края на април тази мрежа бе добавена от руското финансово разузнаване към списък с "екстремистки и терористични" организации. Той включва например джихадистките групировки "Ал Кайда" и "Ислямска държава".