Тялото на украинската журналистка Виктория Рошчина, която почина в руски плен, не беше върнато като част от размяната, извършена на 18 октомври. Това каза в коментар на "Суспильне" представителят на Координационния щаб за лечение на военнопленниците Петро Яценко, цитиран от УНИАН.
"Координационният щаб за лечение на военнопленниците прави всичко възможно и невъзможно, за да получим всички отговори на въпросите, които вълнуват всички в нашето общество", отбеляза Яценко.
Представител на координационния щаб отбеляза, че е твърде рано да се говори за причините за смъртта на журналистката, по-специално дали е била подложена на мъчения. Работата по изясняване на обстоятелствата около смъртта и връщане на тялото продължава. Всичко обаче зависи от противоположната страна. Точната дата на репатрирането е трудно да се предвиди.
Украинска журналистка почина в руски плен
Припомняме, че Украйна съобщи в началото на октомври, че разследва смъртта на украинска журналистка, починала в руски плен, чиито репортажи от първа ръка дадоха поглед върху живота под руска окупация в началото на инвазията на Москва.
27-годишната Виктория Рошчина изчезна през август 2023 г., след като тръгна на репортажно пътуване до окупираната Източна Украйна, а Русия призна миналия април, че е била задържана.
Групата за кампанията "Репортери без граници" заяви, че тя е починала на 19 септември, цитирайки писмо, което нейното семейство е получило в четвъртък от Министерството на отбраната на Русия.
Украинският омбудсман по правата на човека Дмитро Лубинец потвърди смъртта ѝ в социалните медии, което той осъди като незаконно задържане. Той не уточни обстоятелствата.
Андрий Юсов, говорител на военното разузнаване на Украйна, каза, че Рошчина е била в списъка на затворниците за размяна и че е "направено всичко необходимо" за размяната.
Тя е трябвало да бъде прехвърлена в Москва от южния град Таганрог, каза той.
Европейският съюз (ЕС) поиска "задълбочено и независимо разследване, което да изясни всички обстоятелства".
"Нейната съдба е трагично напомняне за хилядите хора, задържани в окупирани украински територии и Русия, както и за репресиите, наложени от руските власти", се казва в съобщението.
Статиите на Рошчина за издания като "Украинская правда" и финансираното от САЩ "Радио Свобода" включват снимки на руска военна техника и разкриват степента на разруха в Мариупол, югоизточният пристанищен град, опустошен от продължилото месеци руско нападение и обсада.
Тя беше задържана веднъж преди това от руските сили, в продължение на 10 дни, в Югоизточна Украйна през първите седмици от инвазията на Кремъл.
Главният редактор на "Украинская правда" Севгил Мусаева описа Рощина като "невероятно смела", която се ангажира да разкрие тежкото положение на жителите под руска окупация.
"Беше невъзможно да я спрем, да я удържим. Беше изцяло отдадена на журналистиката", написа Мусаева във "Фейсбук".
Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства в събота. върнатите 95 пленени военни.
Русия и Украйна няколко пъти вече разменяха военнопленници. На 18 октомври руското министерство на отбраната съобщи, че Русия е върнала 95 руски военнослужещи от територията, контролирана от Киев, а в замяна 95 военнопленници са прехвърлени на украинските въоръжени сили.
Доклад на ООН през юли обвини Русия за смъртта на пленниците в Еленовка през 2022 г. Украйна също отдавна събира данни и разследва смъртта на пленени свои военни.
Русия остро възрази срещу обвиненията за тормозени пленени украински военни. За Москва ликвидираните пленени украински военни са дезинформация. Това се казва в коментар на официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова.
При липса на успехи за Въоръжените сили на Украйна, отиващият си ръководител на европейската дипломация Жозеп Борел прави поредното си антируско изявление, прокарва проукраинска пропаганда, която фабрикува все повече и повече дезинформация с цел очерняне на Русия", твърди дипломатът.
Захарова подчерта, че Борел отново е отправил неоснователни обвинения срещу Русия за предполагаемите убийства на пленени украински бойци.
Още от категорията