
Русия обвини НАТО, че върви към безконтролна милитаризация и умишлено представя Москва като дявол от ада, за да оправдае увеличаването на разходите за отбрана на страните членки на алианса.
Лидери на страни от НАТО, които са на среща на върха в Нидерландия, заявиха, че ако Русия не бъде спряна в Украйна, тя може да нападне страна от алианса през следващите години. Москва категорично отрича подобни намерения.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че няма смисъл да се опитват да убедят НАТО в това. Според него алиансът демонизира Русия, за да поддържа атмосфера на конфронтация и да оправдае високите си разходи за отбрана.
"НАТО не е инструмент за мир и стабилност, а за конфронтация", заяви Песков. Той критикува идеята, подкрепяна от президента Доналд Тръмп, държавите членки да заделят 5% от БВП за отбрана. По думите му, за да прокара тази цел, НАТО се нуждае от "демонична заплаха" като роля, в която се опитва да вкара Русия.
"За тях е нужно чудовище, дявол от ада, и според тях Русия пасва идеално на тази роля", каза той.
НАТО твърди, че оценката му за Русия е основана на действията на Москва, включително на войната в Украйна. Срещата на върха на страните от военния алианс цели да покаже, че той е единен въпреки критиките на Тръмп и решен да модернизира отбраната си като възпиращ фактор срещу Русия.
Още от категорията

Обявиха къде ще е срещата между Ердоган и Тръмп

Тръмп публикува SMS от Рюте преди срещата на НАТО
