Ръководителят на самообявилата се Донецка народна република, която беше анексирана от Русия заедно с три други украински региона, каза, че Русия и Украйна отново са разменили военнопленници, предаде Асошиейтед прес и БТА.

Министерството на отбраната на Русия каза, че са били освободени 110 руски граждани, като 72 от тях са моряци от търговски кораби, задържани през февруари. Ведомството добави, че руската страна е предала 108 жени военнослужещи от украинските въоръжени сили. Министерството уточни, че всички освободени граждани на Руската федерация ще бъдат превозени до Москва с военнотранспортни самолети и ще им бъде оказана необходимата медицинска и психологическа помощ, предаде ТАСС.

Денис Пушилин отбеляза, че е било договорено всяка от страните да освободи 110 военнопленници, но неговата страна е предала само 108 украинки, след като две жени са казали, че искат да останат в Русия.

Началникът на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак посочи, че сред освободените жени има 12 цивилни, предаде Ройтерс. "Това беше първата размяна изцяло на жени", написа той в "Телеграм" и добави, че 37 от жените били пленени, след като руските сили превзеха огромния металургичен комбинат "Азовстал" в Мариупол през май. Украинското министерство на вътрешните работи каза, че някои от жените са били задържани от промосковските власти в източната част на страната още през 2019 г.