Парламентарни избори в Румъния, на които крайната десница се опитва да затвърди политическия пробив, постигнат преди дни на първи тур от вота за президент на страната. Водещото място на крайнодесния Калин Джорджеску разтърси страната и предизвика обвинения за редовността на вота, включително за руско влияние. В ход е повторно преброяване, наредено от Конституционния съд. Прозападният президент Йоханис определи днешния вот като ключов за бъдещата посока на страната. Оправдават ли се прогнозите сега за фрагментиран парламент и трудни ли са преговорите за съставяне на правителство?
Активността в 19.30 ч. премина 50%, което е рекорд за последните 20 години.
Може би тъкмо възприемането на изборите като референдум за оставане на Румъния в лоното на западната цивилизация и на европейския проект обяснява защо до този час най-масово гласуват хората във възрастовата категория между 45 и 64-годишна възраст – 40% от всички гласували, както и тези над 65. Става дума за хората, преживели комунизма и станали свидетели на кървавата революция срещу режима на Чаушеску през 1989 година, пише БНТ.
"Залогът е да продължим това, което заедно започнахме, румънци и българи преди 35 години. Искат да ни разделят!"
Също така се забелязва много по-висока активност в градовете, отколкото в селата, което е "премиера" на румънските парламентарни избори.
"Залогът е прост. Избор между запад и изток. Като млад човек чувствам дълг да гласувам "за" западните ценности, които ни донесоха просперитет с влизането в ЕС. Доведох и родителите си, те искат да гласуват за нас, децата им, за нашето по-добро бъдеще."
"Ако имаме някъде към 30-35% за партиите на крайната десница, а може и повече, тогава ще бъде трудно да се постигне мнозинство. Много анализатори дори говорят за български сценарий. Биха били необходими много компромиси и би имало политическа нестабилност. Тогава би могло да се направи мнозинство само от всички останали заедно, но то би било нестабилно поради големите различия помежду им", коментира Овидиу Нахой, главен редактор на Radio France Internationale - Румъния.
Ето какво каза Марчел Чолаку - председател на Социалдемократическата партия, основен претендент за първото място днес според социологическите прогнози преди десет дни.
"Гласувах за да продължи Румъния да бъде в шенгенското пространство, ЕС и НАТО", каза Марчел Чолаку, министър-председател.
Победителите на първия тур на президентските избори преди седмица - проруският кандидат Калин Джорджеску и реформарторката Елена Ласкони коментираха своя вот на днешните парламентарни избори:
"Честит рожден ден, Румъния. Днес гласувах за това доброто да победи злото, гласувах за мир, а не за война. Гласувах за уважение, за политическа отговорност, в името на румънския народ. Гласувах за Румъния, заедно с Румъния, винаги за Румъния", каза Калин Джорджеску, кандидат за президент на Румъния.
"Гласувах за демокрацията, гласувах с мисълта, че ние ще продължим нашия европейски и евроатлантически път. Гласувах с увереността, че няма да бъдем поставени на колене, че ще останем свободни, гласувах за Румъния, която обичам и която съм сигурна, че и вие обичате!", подчерта Елена Ласкони, кандидат за президент на Румъния.
Първите екзитполове се очакват в края на изборния ден в 21.00 часа.
Снимка: БТА
Още от категорията