Фирми, свързани с руските милиардери Аркадий Ротенберг и Генадий Tимченко, двама близки съюзници на руския президент Владимир Путин, са получили договори на стойност близо $ 8.1 млрд., след влизането в сила на западните санкции срещу двамата, пише Bloomberg.

Сделките включват проект за изграждането на мост до Крим от Русия, както и големи строителни проекти за изграждането на газопровода Силата на Сибир.

Двамата мъже бяха санкционирани заради връзките им с ключови руски индустрии. Ротенберг, приятел от детството на Путин, е собственик на банка СМП заедно с брат си Борис. Министерството на финансите на САЩ твърди, че братята "са предоставили подкрепа за любимите проекти на Путин", след като са спечелили "около $ 7 млрд. в договорите за Олимпийските игри в Сочи, а личното им богатство се е увеличило с $ 2.5 милиарда само през последните две години".

Банка СМП, която също е обект на санкции, и не може да търгува с фирми от ЕС и САЩ, е получила 10-годишен държавен заем от около 100 милиарда рубли при лихва от 0.51 процента, според Bloomberg. Парите са били предоставени при условие, че фирмата на Ротенберг ще подпомогне спасяването на друга рускa банка, Мособилбанк, които са изпаднали в затруднения.

Тимченко междувременно беше един от основателите на Гунвор. Той също се появява в списъка на американските санкции като Министерството на финансите твърди, че неговите "дейности в енергийния сектор са пряко свързани с Путин ... Путин има инвестиции в Гунвор и може да има достъп до капиталите на Гунвор".

Gunvor отрича твърденията и казва в изявление "руският президент Путин не е и никога не е имал собственост в Гунвор".

Тимченко продаде собствеността си в дружеството  още през март, но има редица други бизнес проекти в Русия, управлявани от Волга Груп. 

Държавни поръчки

Ротенберг и Тимченко ще спечелят най-много от проекта за газопровода Силата на Сибир  като основните изпълнители на ОАО Газпром. Газпром са отказали да коментират кой ще получи договорите за строителство.

Техните успехи идват за сметка на други олигарси, които страдат от намаляването на публичните разходи при все по-слабата икономика.

"Не само, че баницата се свива по-бързо, отколкото се очакваше първоначално, политическия императив за запазване на пая на някои хора означава по-тънки парчета за всички останали", коментира Марк Галеоти, експерт по Русия и професор в университета в Ню Йорк.

Руски милиардер е коментирал пред Bloomberg, че Ротенберг и Тимченко почти са превзели пазара на обществените поръчки в страната.

Печеливши и губещи

И докато руските компании продължават да са откъснати от международните финанси, започват да се появяват печеливши и губещи. През юли правителството лиши Алфа Банк, контролирана от милиардерите Михаил Фридман, Герман Хан и Алексей Кузмичев, от изключителните права за обслужване на пазара на едро на електроенергия в страната. Бизнесът е на стойност около 4 милиарда рубли годишно.

Индустриалният регулатор препрати бизнеса към OAO Банка Россия, която администрацията на Обама нарече "личната банка" на вътрешния кръг на Путин. Банка Россия, също е под прицела на американските санкции, се контролира от Юрий Ковалчук, друг близък на Путин сътрудник.

Игор Сечин и Владимир Якунин, които познават Путин от дните му в Санкт Петербург, са потърсили десетки милиарди долари в помощ за държавните дружества, които управляват - OAO Роснефт, най-големият производител на петрол в страната, и руските железинци. И двете компании са потърсили около 80 милиарда щатски долара в помощ от фонда, който е предназначен да гарантира пенсионната система на страта. 

Докато съюзниците на Путин просперират, някои извън неговия кръг започват да губят. Московски съд удължи с три месеца домашния арест на милиардера Владимир Евтушенков по подозрения за пране на пари, след като властите национализираха неговата петролна компания OAO Башнефт.

Евтушенков е най-богатият руснак, който е преследван от съдебната система, след бившия собственик на ЮКОС, Михаил Ходорковски. Ходорковски прекара десет години в затвора, след като държавата затвори компанията му и Роснефт на Сечин придоби по-голямата част от най-добрите й активи.

Ходорковски, който сега живее в Швейцария, заяви на своя уебсайт, че е "абсолютно сигурен", че Евтушенков е бил преследван за отказа си да продаде Башнефт на Сечин. 

Прикрита враждебност сред елита

Алексей Навални, популярен блогър и опозиционен лидер, твърди, че отказът на Путин да промени посоката си спрямо Украйна и да приключи международна изолация на Русия е създала прикрита враждебност сред елита. Според Навални, който е под домашен арест по обвинения в измама от февруари насам, намаляващите финансови средства ще направят много трудно за Путин да запази лоялността на дори най-близките си сътрудници.

Владимир Римски, който изследва корупцията в изследователската група Indem в Москва, казва, че има малко доказателства това да се случи скоро.

"В интерес на Путин е, а и на хората, близки до него, да се продължи тази политика на подкрепа", каза Римски. "За тях кризата не е нещо страшно, защото те контролират всички ресурси."

TrafficNews.bg