
Владимир Путин няма да присъства на срещата на лидерите на страните от Г-20 в Бали следващата седмица, потвърдиха индонезийски и руски официални лица в четвъртък, с което сложиха край на продължилите седмици спекулации за възможна среща между Путин и президента на САЩ Джо Байдън.
Президентът на Русия ще бъде представен от своя външен министър Сергей Лавров, заявиха официалните лица. "Програмата на президента Путин все още се разработва; той може да участва виртуално", заяви Юлия Томская, ръководител на протокола на руското посолство в Индонезия.
Байдън и Путин са се срещали само веднъж по време на президентството на Байдън - на среща на върха в Женева през лятото на 2021 г. Тъй като впоследствие Русия заплаши да нахлуе в Украйна, двамата мъже разговаряха няколко пъти - последният от които беше през февруари, само дни преди началото на войната.
Но също толкова вероятно е Путин да не се е радвал на перспективата двамата му главни съюзници в региона - китайският президент Кси Жинпин и индийският премиер Нарендра Моди - да го призоват да преговаря за мир, който може да бъде неизгоден за него. Нито един от двамата не иска да застане на страната на САЩ, но Кси му е отправил предупреждения да не заплашва с ядрена война.
По ирония на съдбата в един момент беше възможно именно западните лидери да бойкотират двудневната среща на върха - една от най-важните лични дипломатически срещи след пандемията от Ковид -19. Западните финансови министри напуснаха срещата на Г-20 през април като протест срещу присъствието на Русия.
Но тъй като Западът все още се бори да убеди т.нар. "глобален юг" в необходимостта от защита на суверенитета на Украйна, беше преценено, че е по-добре западните лидери да присъстват. Индонезийските домакини също оказаха съпротива срещу оттеглянето на поканата към Русия.
В интервю за "Файненшъл таймс" президентът на Индонезия Джоко Уидодо заяви, че Русия е добре дошла на срещата на върха, за която се опасява, че ще бъде засенчена от "много тревожно" нарастване на международното напрежение.
"Г-20 няма за цел да бъде политически форум. Тя е предназначена да бъде за икономика и развитие", каза той. Но Индонезия покани и президента на Украйна Володимир Зеленски, който заяви, че няма да участва, ако Путин присъства, като се очаква да се включи чрез виртуален конферентен разговор.
Байдън вече заяви, че ще се опита да използва срещата на върха, за да обсъди „червените линии” с Китай, което е препратка към американското искане Кси Жинпин да се откаже от всякакви планове за нахлуване в Тайван. На пресконференцията в сряда вечерта Байдън заяви, че САЩ ще се притекат на помощ чрез военна защита, в случай че Тайван е връхлетяна от инвазия. Възможно е също Байдън да иска да възобнови преговорите за климатичните проблеми. Зеленски вероятно ще използва обръщението си на срещата на върха, за да подчертае начина, по който Русия на практика е взела за заложници десетки хиляди украинци, като ги е транспортирала в Русия. В обръщението си в четвъртък Зеленски се придържа към исканията си за мирно споразумение, като заяви: "Още веднъж: възстановяване на териториалната цялост, спазване на Устава на ООН, обезщетение за всички щети, причинени от войната, наказание за всеки военнопрестъпник и гаранции, че това няма да се повтори."
Спекулациите, че Байдън - от когото Зеленски е зависим във военно и финансово отношение - ще наложи компромис по отношение на Украйна, нараснаха в навечерието на междинните избори в САЩ, но сравнително слабото представяне на републиканците ще улесни Белия дом в прокарването на искания за финансова помощ.
Отсъствието на Путин не намалява шансовете за зрелищна разправа. На срещата на външните министри от Г-20 през юли Лавров си направи отвод, след като заяви на колегите си, че руската инвазия в Украйна не е причина за световната криза с глада и че санкциите, целящи да изолират Русия, са равносилни на обявяване на война.
Срещата на върха на Г-20 ще бъде предшествана от среща на лидерите на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, на която ще присъства Байдън и която ще започне в четвъртък в Пном Пен, Камбоджа, и ще приключи в събота. След срещата на Г-20 Тайланд е домакин на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, но Путин вероятно ще пропусне и нея. Камала Харис, вицепрезидентът на САЩ, ще присъства на срещата на АПЕК.
Снимка: Ал-Джазира.
Още от категорията

Нова драма между Бриджит и Еманюел Макрон

Тръмп праща писмата за митата до Европейския съюз
