Само един депутат от управляващата Народна партия в Република Южна Корея остана в пленарната зала преди началото на гласуването за импийчмънт на президента Юн Сук Йол. Напускането на останалите представители на формацията на Юн остави заседанието с твърде малко членове на камарата, за да може да бъде приета мярката, която формално можеше да отнеме властта от държавния глава още днес.

При напускането на народните представители от партията на Юн, от опозицията са били чути викове „Предатели, връщайте се“, съобщи Би Би Си. По-късно двама депутати от Народната партия се върнаха в пленарната зала. Един от тях заяви, че го е направил, защото счита за важно да се гласува. Той е изразил позицията си с вот "против" импийчмънта.

Опозицията се нуждаеше от поне 8 гласа от Народната партия, за да може да задейства следващите стъпки в процедурата по импийчмънт срещу президента. Лидерите на антиправителствения блок предупредиха още преди днешното събиране на парламента, че ако искането им се провали, те планират да го поставят отново на дневен ред в сряда - 11 декември.

По-рано през деня Юн се извини за опита си да наложи военно положение тази седмица, но не подаде оставка, противопоставяйки се на интензивния натиск да го направи. Мнения в подкрепа на оттеглянето му бяха изразени дори от някои представители в управляващата партия, от чийто редици Юн проправя пътя си до президентския пост. Официалната позиция на Народната партия обаче се оказа, че е против свалянето от власт на президента. Юн заяви, че няма да се опитва да избегне правни и политически последици за решението си да обяви военно положение в Южна Корея, което беше първата подобна ситуация в азиатската страна от 1980 година насам. Държавният глава допълни, че решението му е било породено от „отчаяние“.

И докато парламентът заседаваше по въпроса за отстраняване на президента, пред сградата на Народното събрание в Сеул се бяха събрали хиляди демонстранти, които настояваха именно за импийчмънт на държавния глава, пише Нова тв.

След обявеното и след това отменено в рамките на часове военно положение през седмицата се стигна до сериозен политически, институционален и обществен хаос в известната през последните десетилетния със своята развита демокрация Република Корея. Заради опасения, че президентът може да опита за втори път да въведе военен режим, депутати дори даваха дежурства, като нощуваха в сградата на парламента. Те се страхуваха, че ако напуснат напълно зданието, могат да бъдат изненадани от държавния глава и да не успеят да предотвратят отново налагането на военно положение в страната.

Обявиха военно положение в Южна КореяЗа първи път от 1980 г. насам в Южна Корея се обявява такъв режим

Военното положение в Южна Корея: Забранени политически прояви и цензура над медиитеВсички медии и издания ще бъдат под контрола на командването на военното положение

Парламентът на Южна Корея блокира президентския указ за военно положениеЗаконодателите настояха държавният глава незабавно да отмени извънредните мерки

Министрите от правителството на Южна Корея подават колективно оставкаПрезидентът отмени военното положение, след като парламентът гласува и го отхвърли

Разследват президента на Южна Корея заради военното положение

Президентът на Южна Корея е изправен пред импийчмънт

Президентът на Южна Корея се извини за обявеното военно положениеТой обаче не подаде оставка