Студенти от Музикалната академия и действащи музиканти затвориха в 11:52 ч. движението на една от централните улици в Белград в памет на трагедията в северния сръбски град Нови Сад, където на 1 ноември падна бетонната козирка на жп гарата и причини смъртта на 15 души.

"Искаме да подкрепим студентите, искаме и те, и ние да живеем в общество, което знае кое е добро и кое е зло. Искаме да бъде понесена отговорност, както и да има осъдени за 15-те загинали в Нови Сад", каза пред БТА Александра, която пише текстове за песни.

По време на протеста на музикантите трамваят и леките автомобили също останаха на място.

На 6 декември по време на аналогичен протест пострадаха четирима музиканти от Белградската филхармония заради кола, която отказа да спре. 

Днес към протестите се присъединиха и от Съюза на циганите в Сърбия, където членуват и много музиканти, част от традиционните за региона  духови оркестри.

Ученици от няколко гимназии в Сърбия също отново се присъединиха към блокадите.

В Нови Сад с тъпани и барабани студенти и граждани протестираха пред парламента на Войводина по време на заседание за бюджета на автономната област, съобщиха сръбските медии.

В квартал Нови Белград също се събраха протестиращи пред сградата, където заседаваха министрите от кабинета на премиера Милош Вучевич.

В заседанието участваше и президентът Александър Вучич.

"За мен е неразбираемо, че министрите в правителството мълчат и не предприемат нищо срещу участието на малолетни в блокади и протести. За студентите е позволено, те са пълнолетни и правят това на своя отговорност, но не и за 15-годишни ученици", каза Вучич, обръщайки се към членовете на кабинета.

Сръбският президент попита риторично какво правят учителите и с какво се занимават директорите на училищата в такъв момент.

По време на заседанието Вучич обяви, че управляващите няма да предприемат действия срещу автономността на висшите учебни заведения и полицията няма да нахлуе в блокираните от студентите   факултети, освен в случаите, когато бъде застрашен животът на други хора.  

"Съжалявам, че някои хора не разбират, че не може да бъде произнесена присъда в рамките на три дни", каза още Вучич по повод исканията на протестиращите да има наказани за трагедията в Нови Сад.

"Кризата в Сърбия в момента с протестите на граждани, студенти и ученици заради загиналите 15 души в Нови Сад е в кулминация и ще доведе до обща стачка", каза председателят на опозиционната Демократическа партия Сърджан Миливоевич пред регионалната сръбска телевизия Ен 1.

Миливоевич добави, че е необходимо гражданското недоволство да бъде артикулирано от политическите партии.

11 души са арестувани след трагедията в Нови Сад

Висшата прокуратура в Нови Сад поиска затвор за 13 души заради трагедията на жп гаратаСред задържаните са бивш министър и директор на държавен пост

Размирици и сблъсъци в Белград заради трагедията в Нови Сад

Месец след тежката трагедия в Нови Сад: Сърби отново блокираха градаПротестиращите започнаха да боядисват в червено Площада на свободата