Световните медии цензурираха изказването на аржентинския президент Кристина Фернандез де Киршнер на 69-тата Генерална Асамблея на ООН, защото зададе въпроса, който се питат всички: откъде се появи „Ислямска Държава“ – кой я създаде, кой я въоръжи и финансира?
Официалните световни медии цензурираха коментарите, направени от Аржентинския президент на Генералната Асамблея на ООН, където тя смело разкритикува международната политика на САЩ.
По време на своята реч пред 69-тата Генерална Асамблея на ООН на 24 септември тази година, Президентът на Аржентина Кристина Фернандез де Киршнер засегна различни проблеми от необходимите икономически реформи на Международния валутен фонд до избиването на Палестинците и глобалната борба срещу тероризма.
Аржентинският президент се усъмни в страни като САЩ, които атакуват терористични групи като Ислямска държава, които до скоро са подкрепяли в борбата им срещу правителството на Сирия.
“Откъде Ислямска държава и Ал Кайда взимат своите оръжия? Вчерашните бойци за свобода са днешните терористи,” попита Кристина Фернандез, разобличавайки политката на САЩ „срещу“ тероризма.
Световните медии, както винаги, отразиха основно позицията на американския президент Барак Обама и още няколко държавни лидери. Критичните изказвания, съдържащи и неудобни въпроси, като това на Киршнер бяха пропуснати в новинарския поток.
Официални лица от ционисткия режим в Тел’авив отговориха гневно на критиките, които президентът на Аржентина отправи към Израел. Киршнер обяви в речта си, че „Израел се е обърнал срещу Аржентина“, защото страната й е започнала да си сътрудничи с Иран. Критиката на Киршнер беше във връзка с отказа на Израел да подкрепи общото разследване, включващо и Иран, на бомбения атентат в Буенос Айрес на 18 юли, 1994 г., когато беше взривена сградата на АМIA (Асоциацията за Сътрудничество между Израел и Аржентина). Тогава загинаха 84 души, а ранените бяха стотици. Вината беше хвърлена над Иран и Хизбулах, но през годините не се появиха никакви доказателства, че Иран носи отговорност за атентата. Дори напротив, съмненията, че израелските служби имат пръст се задълбочиха. И до днес дори не се знае кои са преките извършители, а Израел отказва да сътрудничи в разследването.
Президента на Аржентина попита защо Израел не „сърди по същия начин на САЩ“, след началото на преговорите между САЩ и Иран относно ядрената им програма и изказа възмущението си от отказа на Израел да сътрудничи в разследването на терористичния атентат от 1994 г.
Гнева на Израел срещу Киршнер изригна седмица след речта й пред Генералната Асамблея на ООН на 24 септември.
Следващата седмица, на 2-ри октомври, Киршнер заяви, че след речта й пред ООН е възможно САЩ да форсират опитите за нейното сваляне от президентския пост на Аржентина. Киршнер дори намекна за физическото й отстраняване.
TrafficNews.bg