Преки преговори между делегации на Русия и Украйна започват днес в турския мегаполис Истанбул, но без участието на руския президент Владимир Путин, предаде ДПА.

Той утвърди състава на руската делегация, която ще бъде оглавявана от неговия съветник Владимир Медински.

Самият руски президент предложи днешните преговори в Истанбул, на които да бъде обсъден край на започнатата от Москва през февруари 2022 г. война в Украйна, на пресконференция в ранните неделни часове в Кремъл.

Американският президент Доналд Тръмп, който в момента е на обиколка в страни от Залива, бе заявил, че "може да се отбие" в Турция, за да присъства на преговорите. Но при положение че Путин няма да е там, и той най-вероятно няма да присъства, съобщи снощи Ройтерс, позовавайки се на американски представител.

Едновременно с това Тръмп потвърди, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио със сигурност ще е в Истанбул. 

Украинският президент Володимир Зеленски заяви намерение да присъства на преговорите в Турция и лично да преговаря с Путин, но в същото време заяви, че той ще говори само с руския президент и никой друг от руска страна, припомня ДПА.


Как възникна идеята за преговори в Турция?

В събота президентът на Украйна Володимир Зеленски прие френския президент Еманюел Макрон, британския премиер Киър Стармър, германския канцлер Фридрих Мерц и полския премиер Доналд Туск в демонстрация на единство в Киев. Те отправиха координиран призив за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, започващо от понеделник.

Планът получи подкрепа от Европейския съюз и президента на САЩ Доналд Тръмп, който по време на предизборната си кампания обеща бързо да сложи край на войната, която навлиза в четвъртата си година. Лидерите се ангажираха с по-строги санкции срещу Русия, ако Путин отхвърли предложението, припомня NOVA.

В изявление пред медиите в неделя сутринта обаче Путин на практика отхвърли тази идея и вместо това предложи възобновяване на преките преговори с Украйна в Истанбул „без предварителни условия“. Той не уточни дали си представя лични разговори между него и Зеленски, или между дипломати на двете държави на по-ниско ниво.

Зеленски отговори, като настоя за примирие и заяви, че ще пътува до Турция – като предизвика Путин да направи същото: „Ще чакам Путин в (Турция) в четвъртък. Лично. Надявам се този път руснаците да не търсят извинения“.

Какви са исканията на двете страни за прекратяване на войната?

Миналата година Путин поиска от Украйна да отстъпи четирите области, които Русия все още не контролира напълно. Освен това настоя Киев да признае анексирания от Москва през 2014 година Кримски полуостров за руски, да се откаже от стремежа си към членство в НАТО и драстично да намали армията си. Путин също така поиска Западът да премахне наложените санкции срещу Москва след началото на инвазията.

Киев от своя страна отказва да отстъпва територии и настоява за силни гаранции за сигурност срещу бъдеща руска агресия.

Президентът Доналд Тръмп, който след поемането на поста си води широка дипломатическа кампания за прекратяване на конфликта, заяви, че Крим „ще остане с Русия“, а също така отбеляза, че членството на Украйна в НАТО е малко вероятно.