Доналд Тръмп е новият американски президент. Според резултатите от вота републиканецът се завръща в Белия дом, след като спечели 277 електорални гласа срещу 224 за опонента му от Демократическата партия Камала Харис.
С победата си в Уисконсин той затвърди преднината си.
Тръмп поведе стремително към върха още в началото на изборната нощ, доминирайки опонента си Камала Харис в редица щати. Макар и да се очертаваше оспорвана битка за победата след изборите на 5 ноември, за броени часове републиканецът успя да вземе 3 от колебаещите се щати, което прави пътят на демократкта към първото място почти невъзможен. Тя трябва да вземе всички останали щати, което изглежда непосилно в момента.
В 9 ч. българско време телевизия Fox News (подкрепяща републиканците и Тръмп) прогнозира, че Доналд Тръмп ще спечели президентския пост на САЩ. Никоя друга американска телевизия или медия не е направила същата прогноза към този час, тъй като има още ключови щати. Половин час по-късно АП даде Пенсилвания на Тръмп и резултатът в електоралната колегия стана 267 на 214 в полза на Тръмп. Малко по-късно Харис взе Минесота и резултатът е 267 на 224 електори.
Тръмп печели в Индиана, Кентъки, Южна Каролина, Северна Каролина, Западна Вирджиния, Тенеси, Оклахома, Алабама, Айдахо, Монтана, Северна Дакота, Южна Дакота, Юта, Уайоминг, Уисконсин 3 гласа от общо 5 гласа в Небраска заради системата с преференции, Канзас, Арканзас, Тексас, Мисури, Луизиана, Мисисипи, Охайо и Флорида, като взе Джорджия и Пенсилвания. Като така републиканецът се насочва стремително към Белия дом.
Харис печели в Ню Йорк, Ню Мексико, Калифорния, Вашингтон, Орегон, Илинойс, Колорадо, Вермонт, Ню Хемпшир, Кънектикът, Масачузец, Роуд Айлънд, Ню Джърси, Делауер, Мериленд, Минесота, както и в окръг Колумбия. Това сочат последните резултати от вота в САЩ.
За Камала Харис беше ключово да запази добрия си резултат в Северна Каролина, както и да спечели Джорджия - там обаче победи Тръмп. Сега тя ще има нужда на всяка цена от подкрепата на Пенсилвания. Засега Тръмп води опонентката си със 50,7% на 48,3%. Пенсилвания е един от най-важните колебаещи се щати в битката за президентския пост в САЩ, защото дава 19 електорални гласа. Щатът все още не е преброен окончателно, но все повече американски медии обявяват победата на Тръмп в него.
На ръба до последно беше битката за Охайо. Първо Тръмп взе щата, след което Харис му го отмъкна, но той си го върна обратно в рамките на броени минути, като стана ясно, че официално той е победител там с 55,8%. Щатът е важен, защото има 17 електорални гласа.
Новият американски лидер ще бъде избран с помощта на Избирателната колегия. Кандидатите се нуждаят от поне 270 гласа, за да спечелят. Всеки щат има брой електорални гласове, приблизително в съответствие с броя на населението му.
Около 80 млн. души гласуваха предварително или по пощата, а общо се очаква рекордна избирателна активност от близо 160 милиона. В последните часове на вота в някои щати дори се извиха опашки от нерегистрирани гласоподаватели. В Сидърбърг, Уисконсин, 300 души се наредиха пред избирателна секция малко преди 17 ч, за да гласуват. Междувременно местните власти в Мичиган също се похвалиха, че вече отчитат рекордна избирателна активност.
В началото на изборния ден битката бе равна, тъй като единствените разпределени гласове бяха от Диксвил Ноч, затънтено населено място насред горите на щата Ню Хемпшир. Шестимата американци гласуват първи в 12 ч вечерта на 5 ноември. Те разпределиха вота си поравно - 3 за Камала Харис и 3 за Доналд Тръмп.
Социолози сочат, че вълна от женски вот може да се окаже решаваща за изхода от президентските избори в САЩ. Докато Доналд Тръмп се радва на огромна преднина сред мъжете, жените споделят, че предпочитат Камала Харис. Голяма част от тях посочват репродуктивните си права като причина за подкрепата.
Камала Харис наблюдава резултатите от изборния ден от Вашингтон, докато Доналд Тръмп е в Палм Бийч, Флорида.
В Избирателната колегия има общо 538 гласа - точно колкото са и членовете на Конгреса на САЩ (съставен от 435 представители и 100 сенатори), плюс три гласа се дават на Окръг Колумбия, където се намира столицата Вашингтон. Калифорния има най-много гласове - 54, докато шепа слабо населени щати като Уайоминг, Аляска и Северна Дакота, както и столичния Окръг Колумбия разполагат с минимума - три.
Спечелването на един от 50-те щата става с получаването на повече от 50%. Ако този фактор е налице, то кандидатът получава целия щат и си приписва всичките му точки. Например, ако кандидат спечели 50,1% от гласовете в Тексас, той получава всичките 40 електорални гласа на щата. Повечето щати разпределят всичките си гласове в Избирателната колегия на победителя в народния вот в щата. Небраска и Мейн разпределят гласовете си.
"Близостта на надпреварата е точно това, за което сме се подготвили", коментираха от екипа на Харис минути след като повечето секции в страната вече затвориха. Изявлението им идва в момент, когато демократите напрегнато наблюдават резултата и се надяват Харис да навакса с броя на електоралните гласове. "От седмици казваме, че тази надпревара може да не бъде обявена тази вечер", допълниха от щаба на сините.
В хода на изборния ден същевременно имаше редица бомбени заплахи, изпратени по имейл до властите в няколко щата. Джен Истърли, директор на Агенцията за киберсигурност, заяви, че подателите са с руски имейл домейни, но разследването още продължава.