
Избраният на 8 май нов папа Лъв Четиринадесети само за няколко дни породи силен интерес и предизвика огромен ентусиазъм сред миряните.
Пример за това е, че в продължение на няколко дни експерти и медии проучваха богатото на разклонения родословно дърво на Робърт Франсис Превост, както е рожденото име на Лъв Четиринадесети. А това родословно дърво се оказа истинска мозайка от националности и култури.
Робърт Франсис Превост има гражданство на САЩ и на Перу, като второто е получено по време на 20-те му години на духовни мисии там и заемането на високопоставени постове в Перуанската католическа църква. Робърт Франсис Превост е роден в космополитния град Чикаго. Там са родени и двамата му по-големи братя Джон и Луис. Но родителите на трите момчета съчетават френски, италиански, испански, кубински и гваделупски произход, като френското доминира през поколенията.
С помощта на генеалога и историк Жан-Луи Бокарно „Фигаро“ установява, че не само френският нюанс е доминиращ в произхода на новия папа, но че той се оказва и далечен роднина на редица френски знаменитости, като бившия премиер Едуар Филип, писателя Албер Камю или актрисата Катрин Деньов.
Родителите на Робърт Франсис Превост са Луис Мариус Превост и Милдред Аниес Мартинес. Луис Мариус е лейтенант в американските военноморски сили и е ветеран от Втората световна война. След това става директор на училище в Чикаго. Милдред Аниес е била библиотекарка. И двамата родители на Робърт Франсис Превост са родени в Чикаго.
Бабата по бащина линия на новия папа се е казвала Сюзан Фонтен и е родена в Нормандия в семейството на сладкари от Хавър, а именно Ернес Огюст Фонтен и Жан Южени Прево. Ернест Огюст Фонтен е израснал в департамента Калвадос в Нормандия. Жан Южени Прево пък произхожда от семейство от Ко в департамента Сен Маритим в Нормандия. Според изданието „Пари Норманди“ по тази линия новият папа имал далечна роднинска връзка с бившия френски премиер Едуар Филип, който е кмет на Хавър. Двамата имали общи далечни братовчеди.
Съпругът на Сюзан Фонтен, тоест дядото по бащина линия на новия папа, произхожда от Торино в Северозападна Италия. Във Франция му казвали пофренчено Жан Прево, но истинското му име е Джовани Превосто, посочва „Месаджеро“.
Името Прево и италианският му еквивалент Превосто, които са поамериканчени на Превост, са често срещани във Франция и в Северна Италия, посочват „Фигаро“ и „Ти Джи ком 24“. Доказателство за това е, че майката на Сюзан Фонтен е с фамилно име Прево и се омъжва за италианец с името Превосто. И двете имена произхождат от модификация на дума, означаваща общински служители в съдебната или духовната система през Средновековието. В началото на 20 век 20 000 души във Франция са носели името Прево, посочва специализираният сайта „Филе“.
Бабата и дядото по бащина линия на Лъв Четиринадесети - Сюзан Фонтен и Джовани Превосто, емигрират от Европа в САЩ и се устройват в щата Илинойс. Там Джовани Превосто, който поамериканчва името си на Джон Превост, преподава романски езици.
Дядото по майчина линия на новия папа е Жозеф Нервал Мартинес, роден в Ню Орлиънс в семейството на Жак Мартинес и Мари Роз Рамос. Мари Роз е била дъщеря на бакалин, който е имал предци в Куба и във Франция. Един от предците на Мари Роз е бил роден в Кутанс в департамента Манш в Нормандия в началото на 18-и век.
Бабата по майчина линия на Лъв Четиринадесети – Луиз Бакие, също е била родена в Ню Орлиънс и е била дъщеря на обущаря Фердинанд Давид Бакие. А майка й Южени Грамбоа е била мулатка. Южени Грамбоа пък била свързана в родословен план с френския военен Франсоа Льомел, потомък на двойка от Бретан във Франция.
Пак от страната на бабата по майчина линия на новия папа присъства и произход от Гваделупа - френска отвъдморска територия и френски департамент. Там в Поант-а-Питр е бил роден прапрадядото на папата – Аристид Бакие. А неговите родители са били съответно от Марсилия и от Беарн във Франция, преселили се в Гваделупа. Аристид Бакие пък се премества от Гваделупа в Ню Орлиънс.
От Ню Орлиънс бабата и дядото по майчина линия на Лъв Четиринадесети - Луиз Бакие и Жозеф Нервал Мартинес, който по професия е производител на пури и който е предпочел да поамериканчи малкото си име от френското Жозеф на Джоузеф, се преместват в Чикаго в Илинойс.
Разклоненията в родословното дърво на новия папа са толкова много, че във Франция те се преплитат с тези на родословните дървета на Катрин Деньов и Албер Камю. Така например Лъв Четиринадесети и Катрин Деньов са имали общи братовчеди, носещи името Оранж, през 17-и век в Ко, в Нормандия, пише "Фигаро".
Папата има и родословни връзки с френския флейтист Жан-Пиер Рампал и с бившия френски депутат Жан-Клод Годен, както и с френския поет и драматург Едмон Ростан и с френската режисьорка Надин Трентинян, която е била съпруга на режисьорите Ален Корно и Жан-Луи Трентинян и майка на актрисата Мари Трентинян.
Част от разклоненията в родословното дърво „отвеждат“ папата назад във времето и в семействата на френски благородници, сред които тези на графовете на Тулуза, на Прованс, на Бургон и на Савоя. Генеалогът Жан-Луи Бокарно казва, че новият папа има и много далечни родствени връзки с короновани персони, като например английски крале, крале на Навара и Кастилия.
Ако трябва да се върнем в съвременността, по-големият брат на папата – Джон Превост, вече също стана знаменитост. Той даде интервюта за редица медии, сред които Асошиейтед прес и „Ен Би Си Нюз“. В тях той разказва, че за семейството все още е нереално, че „техен човек“ е станал папа, но допълва, че всички много се гордеят с това. Споделя, че преди да бъде избран за папа, Робърт Франсис Превост е имал съмнения, че изобщо може да заеме тази позиция и е гледал на себе си като на аутсайдер, въпреки че медиите споменаваха неговото име сред кандидатите. Той е гледал филма „Конклав“, адаптиран по едноименния роман на Робърт Харис, за да добие представа за конклавите. За да намали напрежението преди конклава, Робърт Франсис Превост е играел и на словесните компютърни игри Wordle и Words with Friends.
След избора на новия папа в интернет се завъртяха и негови снимки от младежките му години, както и снимки, на които той позира, яздещ кон. От разказите на негови близки стана ясно и че новият папа обича животните и спорта, в частност тениса, отбелязва Асошиейтед прес. Новият папа се интересувал и от футбол и от бейзбол и бил фен на италианския футболен клуб “Рома“ и на чикагския бейзболен тим „Уайт сокс“, допълва Ройтерс.
Сред по-любопитните факти за новия папа е това, че той е бил отличник в прогимназията, главен редактор на училищен вестник в семинарията и че е завършил математика от университета във Виланова в Пенсилвания. Владее пет езика - родния си английски плюс френски, италиански, испански и португалски. Може да чете и на латински и на немски.
От първата му реч пред кардиналите в събота и от първата му неделна молитва стана ясно, че новият папа ще следва едновременно пътя на хронологическия си предшественик папа Франциск и на предшественика си по име Лъв Тринадесети, като ще се стреми и да надгради тяхната работа. Това го прави символичен духовен родственик на италианеца Винченцо Печи (папа Лъв Тринадесети). И на аржентинеца от италиански произход Хорхе Марио Берголио (папа Франциск). Това е утеха за италианците, които за четвърти пореден път нямат италиански папа.
В събота новият папа посети и гроба на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим. Той положи бяла роза на него, коленичи пред него и се помоли, което показва, че той ще изпълни обещанието си да следва курса на папа Франциск. Преди това обаче новият папа посети светилище, посветено на Богодородицата в градчето Ганацо в провинция Рим. Тази света обител е почитана от Августинския орден, към който принадлежи от семинарията новият папа.
В събота кардиналът от Мадагаскар Фердинанд Царахазана разкри, че по време на последното гласуване в конклава Превост е получил над 100 кардиналски гласа, припомня „Ти Джи Ком 24“. Медията допълва, че при откриването на конклава първо водел по гласове досегашният държавен секретар на Ватикана, италианецът Пиетро Паролин. Но гласовете не били достатъчни. За да не се бавят нещата и да не се стигне до блокаж на процеса, именно Паролин решил в крайна сметка да пренасочи към Превост гласовете, които били в негова подкрепа. Това е позволило на Превост да стане папа, а останалите кардинали са аплодирали Паролин. Подобна стъпка може да му подсигури връщане към досега заемания пост. Паролин не беше победен в конклава от Превост, отбелязва и „Монд“. Паролин излезе от конклава не като пораженец, а като онзи, който е способен „да създава папи“, коментира френското издание.
Вчера в писмо до изданието „Джорнале ди Виченца“ кардинал Паролин, който е роден в Скиавон в провинция Виченца, казва, че е бил впечатлен от това, че по време на най-интензивните моменти на конклава и след това, когато е било обявено името на победителя, Робърт Франсис Превост е запазил спокойствие, въпреки че животът му се е променил напълно. В писмото Паролин изразява радостта си, че толкова бързо е бил избран нов пастир на Църквата. „Новият папа е наясно с проблемите на днешния свят, както стана видно още от първите му думи, изречени от балкона на базиликата “Свети Петър“, когато той веднага спомена за “един разоръжен и разоръжаващ мир“, допълва Паролин. „Спокойствието на новия понтифик съм го долавял винаги и по времето, когато той беше само кардинал Превост“, спомня си още Паролин. Той добавя, че първо се е запознал с Превост, когато той е бил на мисии в Перу, а после е имал възможността да работи пряко с него през последните две години, след като папа Франциск го е повикал в Рим и го е назначил начело на Дикастерията за епископите.
Паролин допълва, че Превост през годините е показал, че може да запазва спокойствие по време на спорове, да проявява балансираност в намирането на решения на проблемите, да се старае да проучва с разбиране ситуациите, в които работи и хората, с които общува, да проявява уважение, внимание и любов към всички. „Вярвам, че папа Лъв Четиринадесети, освен очевидно в благодатта на Господа, ще намери и в големия си опит като религиозен и пастирски служител, както и в примера, учението и духовността на великия отец Августин - когото цитира в първите си думи - средствата за ефективно изпълнение на служението, което Господ му е поверил, за благото на Църквата и на цялото човечество. Ние заставаме близо до него с нашата обич, с нашето послушание и с нашите молитви“, казва Паролин в писмото си.
От днес започва интензивна седмица за новия папа със срещи с журналисти и дипломати и с обща аудиенция. В края на тази седмица ще бъде литургията за официалното встъпване в длъжност на Лъв Четиринадесети, като се очаква тя да привлече във Ватикана отново десетки, ако не и стотици хиляди хора.
Акценти




Пожар е изпепелил заведение в Бачково

Пожар пред Окръжна болница, горя бивше заведение



