Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време на аудиенция на представителите на 23 източни християнски църкви във Ватикана, предаде Франс прес.

"Светият престол е на разположение, за да могат враждуващите да се срещнат и да се погледнат в очите, така че хората да преоткрият надеждата и достойнството, на които имат право – достойнството на мира", заяви той в обръщението си.

Изброявайки многобройните конфликти по света, "от Светите земи до Украйна, от Ливан до Сирия, от Близкия изток до Тигре (щат в Етиопия) и Кавказ", папата от американски произход осъди насилието и призова за усилия за постигане на мир.

"Ще направя всичко по силите си да разпространявам мира", обеща той.

"Хората искат мир и с ръка на сърцето ще кажа на лидерите на държавите: нека се срещнат, нека разговарят, нека преговарят! Войната никога не е неизбежна, оръжията могат и трябва да бъдат замлъкнат, защото те не решават проблеми, а ги утежняват", добави Лъв ХІV, следвайки по този въпрос пътя на предшественика си Франциск, който постоянно призоваваше оръжията да бъдат заглушени.

Папата благодари на "източните и римокатолическите християни, които, особено в Близкия изток, устояват и се съпротивляват в своите земи, по-силни от изкушението да изоставят тези земи".  

"На християните трябва да бъде дадена възможност, и то не само на думи, да останат в техните земи с всички необходими права за гарантиране на съществуването им", подчерта папата.

Християните са малцинство в Близкия изток и по-далечна Азия – в Ирак, Сирия, Израел, Окупираните територии, Ливан (включително маронитите), Египет (включително коптските общности), Иран, Индия и Пакистан, отбеляза АФП.

Общностите, живеещи по тези земи от началото на християнството, са били дискриминирани при няколко режима и понякога унищожавани.

В ивицата Газа сред 2,4-милионното население живеят около хиляда християни, повечето от които православни. Според Латинската патриаршия католиците в тази палестинска територия са 135.