Световният ден за борба с хепатита се отбелязва всяка година на 28 юли, като на този ден медицинската общност се фокусира върху заболяването. Целта - да се повиши осведомеността на хората за вирусните хепатити.

Тази година мотото на кампанията е „Хепатитът не може да чака“. Чрез него се поставя акцент върху неотложността на действията и усилията, необходими за премахване на хепатита като заплаха за общественото здраве до 2030 г., дори в условия на епидемия от COVID-19.

Световната здравна организация информира, че по света на всеки 30 секунди умира човек от заболяване, свързано с хепатит - възпаление на черния дроб, което причинява тежко чернодробно заболяване и хепатоцелуларен рак.

Има пет основни щама на вируса на хепатит - A, B, C, D и E.

Хепатитите B и C са най-често срещаните сред населението. Те водят до 1,1 милиона смъртни случая и 3 милиона нови инфекции годишно.

От хроничната инфекция, свързана с хепатит С вирус, се лекуват 9 400 000.

В световен мащаб са диагностицирани 10% от хората, които имат хронична инфекция с вирус на хепатит В. Едва 22% от пациентите получават лечение.

Децата, които имат достъп до ваксина срещу хепатит В при раждане, са около 42%.

Проблемът е, че голям брой от инфектираните лица получават диагнозата в напредналата фаза на болестта, когато вече са се развили цироза и рак на черния дроб. Поради това е необходимо да бъде увеличено тестването за тези заболявания в повечето държави по света.

Министерството на здравеопазването прие и осъществява Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити в Република България за периода 2021-2025 г.

Националната програма съдържа мерки за провеждане на политики за превенция на всички вирусни хепатити (тип A, B, C, D, E) и е съобразена с Целите за устойчиво развитие, Глобалната стратегия на Световната здравна организация за превенция и контрол на вирусните хепатити и Плана за действие за борба с вирусните хепатити в Европейския регион на СЗО, припомня БГНЕС.

Основните цели на Националната програма са седем, като най-важните са:

  • намаляване на заболяемостта с 45% и смъртността с 30% от хронични вирусни хепатити до 2025 г.;
  • достигане и задържане на 95% обхват с трети прием на ваксина срещу хепатит B при деца;
  • достигане на нива за диагностика и лечение на хепатит В и С - над 50% диагностицирани пациенти и над 40% лекувани;
  • намаляване на разпространението на вирусни хепатити А, D и Е.

Националната програма има няколко приоритетни области:

  • Превенция на вирусните хепатити сред целевите групи;
  • Политика на изследване за хепатит В, С и Е;
  • Политика за имунопрофилактика срещу хепатит В и А;
  • Качествено проследяване, лечение, грижи и подкрепа на хората, живеещи с хепатит В и С;
  • Епидемиологичен надзор и докладване на заболелите от вирусни хепатити.

Учреден е Експертен консултативен съвет по вирусни хепатити, който да подпомага Министерството на здравеопазването при осъществяване на превенцията и контрола, епидемиологичния надзор, диагностиката, лечението и медицинските грижи в областта на вирусните хепатити.