Mосква е заменила сили от Северния флот, изпратени за войната в Украйна, с тактически ядрени оръжия в Северния флот за пръв път от разпадането на Съветския съюз.
Това се посочва в годишния доклад на норвежкото военно разузнаване. Осло се опасява, че разполагането на ядрени бойни глави е "особено сериозна заплаха при няколко сценария, която може да замеси държави от атлантическия алианс (НАТО)", се посочва в доклада. Причината е, че взаимното недоверие "увеличава риска от нежелание събития и неразрибателство между Русия и НАТО".
В доклада на норвежкото министерство на отбраната, Fokus 2023, се потвърждава, че "централна част от (руския) ядрен капацитет е разположена в корабите и подводниците на Северния флот".
Норвежки медии пишат, че човек трябва да се върне към Студената война, за да си спомни как бойни кораби с ядрено оръжие потеглят от арктическото пристанище Североморск на полуостров Кола, който граничи и с Норвегия (член на НАТО), и с Финландия (кандидат).
Редом с отслабването на конвенционалните сили расте това на ядрените и "не може да се изключи локална война, която да се превърне в по-голям конфликт и да въвлече пряко Русия, САЩ и НАТО", продължава докладът на службите в Норвегия, която не е член на ЕС.
"Сухопътните сили на полуостров Кола намаляха до една пета брой отпреди инвазията в Украйна", се казва в доклада. "Конвенционалните сили на Русия значително отслабнаха заради настъплението срещу Украйна, а голяма част от оставащите там са свързани с войната. Освен това (Русия) е изразходила три четвърти от усъвършенстваните си наземни ракети в Украйна", продължава докладът, но уточнява че това не прави Москва по-малко опасна, предвид резервите ѝ от старо оборудване. Ядрените ѝ сили пък остават "същите като преди войната", военновъздушните и военноморските остават "в общи линии непокътнати."
Информацията се появява преди годишнината от руската инвазия в Украйна. Вчера "Файненшъл таймс" съобщи, че Русия трупа хеликоптери и самолети край границата - знак, че се приготвя да изпрати въздушна подкрепа за наземната си офанзива. Това вероятно е и една от причините да се приоритизира бързото изпращане на още системи за противовъздушна отбрана, казват западни събеседници на медията.
В доклада на норвежките служби се посочва, че "Русия е планирала цялостната окупация на Украйна, а амбицията ѝ е била да овладее възможно най-голяма част от инфраструктурата ѝ (като тя остане) непокътната".
Още от категорията