Европейската комисия загуби делото, което журналистка от "Ню Йорк Таймс" заведе заради отказа на институцията да предостави достъп до всички текстови съобщения, разменени между председателя Урсула фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на "Пфайзер". ЕК ще трябва да преразгледа решението си за отказ до съобщенията, предаде БНТ.

През 2021 г. ЕК и "Пфайзер" се споразумяха ЕС да закупи до 1,8 милиарда дози от ваксината на "Пфайзер" срещу ковид. Споразумението с "Пфайзер" беше най-голямото от всички сключени от ЕК с фармацевтични компании. 

След края на пандемията стана ясно, че Фон дер Лайен е поддържала лична комуникация с шефа на "Пфайзер", но ЕК отказа да разкрие съдържанието на текстовите съобщения. Отказът на ЕК доведе до обвинения в прозрачност и съмнения за това, че фон дер Лайен е надвишила провомощията си и кодекса за поведение на ЕК.

Дълго време Комисията дори не признаваше, че текстовите съобщения дори съществуват. По-късно от правния екип на Комисията заявиха, че не отричат, че са били разменяни съобщения.

Съдът на ЕС отсъди днес, че регламентът за достъп до документи има за цел да даде възможно най-широко действие на правото на публичен достъп до документите на институциите. От Съда посочват, че Комисията е предоставила неточна информация за съществуването на съобщенията, докато "Ню Йорк Таймс" е предоставил релевантни и непротиворечиви доказателства, описващи наличието текстови съобщения, между
председателя на Комисията и изпълнителен директор на "Пфайзер" във връзка със закупуването на ваксини.

Според Съда Комисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстов
съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично или дали мобилният телефон на Фон дер Лайен междувременно е бил заменен. Комисията също така не обяснява по правдоподобен начин защо е приела, че текстовите съобщения, разменени при закупуването на ваксини не съдържат съществена информация.

ЕК може да обжалва решението на Съда на ЕС.