На различни позиции са съпартийците Джо Байдън и Барак Обама за войната в Близкия Изток, стана ясно от последните им изявления днес.

Бившият президент на САЩ Барак Обама предупреди, че някои от действията на Израел във войната срещу "Хамас" като спирането на хранителните доставки и на водоснабдяването в ивицата Газа може да "втвърдят позициите на палестинците за поколения" и да отслабят международната подкрепа за Израел, предаде Ройтерс.

Всяка израелска военна стратегия, която не обръща внимание на човешките загуби, "може в крайна сметка да има обратен ефект", изтъкна Обама.

Бившият американски президент от Демократическата партия в периода 2009-2017 г. по принцип рядко коментира външнополитически кризи в развитие, отбелязва Ройтерс. Сегашният стопанин на Белия дом Джо Байдън, който също е демократ, бе вицепрезидент на Обама.

"Решението на израелското правителство да спре храната, водата и електричество за хванатото в капан цивилно население (в ивицата Газа) заплашва не само да влоши разрастващата се хуманитарна криза; то може да втвърди още повече позициите на палестинците за поколения, да подкопае глобалната подкрепа за Израел, да бъде използвано от враговете на Израел и да попречи на дългосрочните усилия за постигане на мир и стабилност в региона", каза Обама.

В същото време бившият президент на САЩ осъди атаката, предприета от "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, и потвърди подкрепата си за правото на Израел да се защитава.

Не е ясно дали той е координирал изявлението си с Байдън, който беше негов вицепрезидент в продължение на осем години, посочва Ройтерс.

Докато бе президент на САЩ, Обама често подкрепяше правото на Израел на самозащита в началото на конфликти с контролиращото ивицата Газа палестинско ислямистко движение "Хамас". Той обаче бързо призоваваше Израел към сдържаност, когато палестинските жертви започваха да се увеличават, отбелязва Ройтерс.

Администрацията на Обама се опита, но в крайна сметка не успя да постигне мирно споразумение между Израел и палестинците. Откакто встъпи в длъжност в началото на 2021 г., президентът Байдън не се е опитвал възобнови отдавна замразените преговори, заявявайки, че лидерите на двете страни в конфликта са твърде неотстъпчиви и условията не са подходящи.

От друга страна Байдън посочи, че за да се прекрати огъня в Газа, трябва "Хамас" да освободи всички заложници. "Заложниците трябва да бъдат освободени, тогава ще може да говорим", каза той на събитие в Белия дом. 

"Човечността трябва да е на първо място", призова пък върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк. Според него трябва да има незабавно примирие по хуманитарни причини, за да "бъде спасен животът на цивилни чрез бърза и ефективна доставка на хуманитарна помощ за ивицата Газа".

Междувременно френският президент Еманюел Макрон пристигна тази сутрин в Тел Авив, за да изрази "пълната солидарност" на Франция с Израел. Очаква се обаче френският държавен глава да призове за опазване на живота на цивилното население в ивицата Газа.