Наричат го с екзотични имена - К2, спайс, "Бизаро" или "Стюпид", и го продават в малки пакетчета, безобидни наглед. Но синтетичният канабис и "зомби ефектът" от него тревожат вече здравните власти в САЩ, пише Робърт Макфърсън от Франс прес. Базовият продукт е почти изцяло внос от Китай, а съставките му се менят по характер и количество до безкрай, за да са винаги извън обсега на законите и разпоредбите.
Дрогата се среща навсякъде в страната, заяви пред националното радио Чък Роузънбърг, и. д. директор на ДЕА - федералната агенция за борба срещу наркотрафика.
"Дозите варират. Химическите компоненти - също. Може с вас да купим и да използваме едно и също пакетче, но да реагираме на веществото по съвсем различен начин", обясни той.
От началото на годината центровете за детоксикация в цялата страна са получили 5200 обаждания за инциденти, свързани със синтетичния канабис. Забележителен ръст - през 2014 г. сигналите са били 3680, а година преди това - едва 2668, сочи статистиката на Националната федерация на центровете за детоксикация.
"Синтетичният канабис може да причини свръхсилно чувство за тревога, параноя, дисоциативни разстройства, психотичен епизод и халюцинации", предупреждава сайтът k2zombiedc.com, администриран от градската управа на Вашингтон - окръг Колумбия, и адресиран към младежта.
"Това поведение стана известно като "зомби ефект", посочва сайтът.
На пръв поглед синтетичният канабис наподобява обикновена марихуана, но понякога предизвиква зависимост и дори смърт, тъй като съдържа висококонцентрирани химикали, целящи да имитират тетрахидроканабинола (ТХК) - активното вещество, от което "политаш".
Действието на тези химични съставки върху мозъчните рецептори може да бъде "100 пъти по-мощно от това на ТХК", обясни за АФП Мерилин Хустис, изследователка в американския Национален институт за злоупотребата с наркотици.
Нормативната уредба изостава от практиката, затова новата дрога е изложена съвсем легално по рафтовете в малките квартални бакалнички и бензиностанциите, но най-вече в интернет. Само се допитай до някоя търсачка и се погрижи за кредитна карта.
"Страхотно нещо - пише клиент на един от сайтовете, продаващи "Бизаро". - Давам му 9 от 10 точки. Много силна стока и я доставят наистина бързо."
Според анкета на Мичиганския университет от 2012 г. синтетичният канабис е втори по консумация наркотик сред учениците от най-горния клас - идва веднага след естествения канабис.
Отгоре на всичко почти няма начин химикалите в наркотика да се разпознаят със стандартните тестове, използвани от силите на реда.
"От два месеца насам сме арестували 65 купувачи и продавачи на този продукт", разказа на обществено събрание тази седмица Кати Ланиър, началник на вашингтонската полиция. "И не можем да им повдигнем обвинение", изтъкна тя. Вашингтон е сред градовете, засегнати най-силно от новото явление.
В началото на август полицаи откриха огън и раниха 22-годишна жена, която под влияние на синтетичен канабис бе размахала нож, с който заплашваше хората.
През юни се наложи спешно да бъдат откарани в болница 9 души, взели свръхдоза пред вратите на един от най-големите столични центрове за настаняване на бездомници.
А в щата Ню Йорк през периода от април до юни т. г. са регистрирани 1900 повиквания на "бърза помощ" заради употреба на въпросната смес.
Рискът от пристрастяване е съвсем реален, показват свидетелства, събрани на сайта SpiceAddictionSupport.org.
"За мен беше важно само да пуша спайс", пише Тейлър. И добавя: "Наркотичният глад направо е ужас (...), не бях на себе си дотам, че сякаш гледах отгоре как животът се изнизва пред мен, все едно че съм на кино".
TrafficNews.bg
Още от категорията
Цените на петрола спадат в азиатската търговия, неочакван ръст на запасите от бензин в САЩ