
Бразилия е сред страните, които биха могли да загубят обитаемостта си през този век поради екстремното затопляне. Това се доказва от данни от изследвания, показващи, че тропическите региони са изложени на риск от катастрофални покачвания на температурите. За това пише ECONews.
През 2020 г. в списанието Science Advances се появи проучване, което анализира честотата на екстремните горещини между 1979 и 2017 г. Учените са установили, че броят на подобни явления се е утроил. А човешкото тяло, в условия на висока влажност и температури над 35°C, не може да се охлади чрез изпотяване, което представлява пряка заплаха за живота.
Първоначално Бразилия не беше включена в списъка с критични зони, но още през 2022 г. НАСА спомена страната в блога си като една от най-уязвимите към смъртоносна жега. Тези данни са потвърдени и от климатолози.
По-специално, Карлос Нобре, бразилски климатолог, казва:
„Не става въпрос само за Бразилия. Огромна част от тропиците и дори средните географски ширини биха могли да станат необитаеми, ако глобалните температури се повишат с 4°C.“
Споменатото от Нобре увеличение от 4°C се отнася до температура над средните нива от прединдустриалния период.
Според The Nature Conservancy, това може да се случи в рамките на 30-50 години, въпреки че по-рано се прогнозираше, че ще се случи след 100-200.
Тревожна ситуация очаква и Амазонка. НАСА прогнозира, че между 2041 и 2044 г. глобалните температури ще се повишат с още 2°C, което ще засегне особено тропическите гори на Бразилия.
Възможни последици:
- По-малко валежи, повече суши, силни ветрове и повишен риск от пожари;
- Загуба на влага, особено в зоната на обезлесяване;
- Заплахи за видове, които не виреят в периоди на суша и вятър;
- Риск от превръщането на гората в деградирала савана.
Не само природата е застрашена. Например, урбанизирани градове като Сао Пауло, Рио де Жанейро и Салвадор вече страдат от ефекта на „топлинния остров“ – когато температурите в града са с 5°C по-високи от средните поради бетон, асфалт и липса на зелени площи.
НАСА подчертава, че до 2070 г. значителна част от Земята, включително Бразилия, може да стане необитаема. Световните екосистеми се сриват сега и без незабавни действия човечеството рискува да загуби контрол над климатичната катастрофа.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Bruna Scheiner / Unsplash
Акценти



Нов живот за Сахат тепе - хълмът на заб/р/авените обещания!

Окончателно: Георги Семерджиев ще лежи в затвора 20 години



Вижте верните отговори на матурата по БЕЛ

