Първите тестове на експерименталната ваксина срещу ебола върху хора дават надежда, че смъртоносният вирус може да бъде победен.
Ако препаратът се окаже безопасен за човешкото тяло, той има голям шанс да помогне на имунната система да се пребори с инфекцията.
20 доброволци в САЩ са били инжектирани с ваксината, като от Националния здравен институт описват резултатите от тестовете като обещаващи, информира BBC.
Нито един от участниците в експеримента не е преживял значими странични ефекти от препарата. Също така нито един от доброволците не е произвел антитела.
"От гледна точка на безопасността за хората и възможността на ваксината да провокира производството на подходяща реакция на имунната система ние можем да кажем, че е постигнат безпрецедентен напредък в борбата с вируса, независимо че сме още ранния етап на тестовете", каза доктор Антъни Фауси от института.
Доброволците са били разделени на две групи, като на едната е била инжектирана малка доза от препарата, а на другата – по-голямо количество.
Хората, които са приели по-голяма доза, са показали по-добра имунна реакция.
Учените установили, че седем от хората, инжектирани с голяма доза, и двама, приели малка, са произвели Т– клетки, което може да се окаже важен фактор в превенцията срещу ебола.
За ваксината е използван простуден вирус от шимпанзета, който е генномодифициран да произвежда неинфекциозен ебола протеин.
В момента се правят 4 паралелни теста с ваксината. Тя е бивалентна, като би трябвало да защитава организма от суданския и заирския щам на смъртоносния вирус.
Ако ваксината мине през тестовете, тя ще бъде предоставена на хиляди здравни работници в Африка.
Тестове на моновалентна ваксина срещу заирския щам се провеждат и в Оксфорд, Мали и Швейцария.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Почина Осаму Сузуки, ръководил автомобилният гигант 40 години