Младите германци се довериха на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, като ѝ помогнаха да постигне исторически резултати на вчерашните избори в две източногермански провинции, сочат екзитполовете, предаде ДПА.
Както в Тюрингия, така и в Саксония, гласоподавателите между 18 и 29 години с голямо мнозинство подкрепиха АзГ, която и двете провинции е класифицирана от германското вътрешно разузнаване като крайнодясна екстремистка групировка.
АзГ вчера е получила подкрепата на 36% от младите избиратели в Тюрингия, а в Саксония – 30%, сочи допитване, организирано от „Форшунгсгрупе Вален“ („Forschungsgruppe Wahlen“).
Като цяло „Алтернатива за Германия“ завърши първа в Тюрингия с 32,8% и втора в Саксония с 30,6% от вота. Дясноцентристкият Християндемократически съюз, който се очаква да оглави коалиционните правителства и на двете провинции, се представи значително по-слабо сред младежите, сочи проучването.
ХДС спечели в Саксония с 31,9% от вота, но едва 15% от гласуващите под 29 години го подкрепиха. В Тюрингия ХДС зае второ място с 23,6% от вота, но от младите получи равен брой гласове – 13%, като крайнолявата партия „Левите“.
Социологическите проучвания в Тюрингия и Саксония сочат, че подкрепата за АзГ сред младите гласоподаватели е нараснала значително от предишните избори през 2019 г.
Изследователят Рюдигер Мaас, който е разглеждал какво прави АзГ привлекателна сред младите хора, посочи като причини за това умелото използване на социални мрежи, набирането на инфлуенсъри и поставянето на акцент върху проблеми като миграцията, които в честия случай стават популярни.
Маaс заяви, че това е и знак за нормализирането на партията сред младежите, които, за разлика от по-възрастните германци, са по-малко склонни да гледат на АзГ като на отблъскваща екстремистка групировка или заплаха за демокрацията. Според него традиционното разделение на политическия свят на ляво и дясно става все по-малко важно за младите избиратели. В скорошно проучване той установи, че много млади хора, които се самоопределят като центристи, гласуват за АзГ.
„В резултат (на това) тези крайнодесни партии не изпадат в периферията“, каза Маас и допълни, че все по-малко младежи заявяват, че в приятелските им кръгове АзГ не се счита за табу или за маргинална екстремистка групировка.
„Много млади хора ни казаха: „Крайната десница няма да ни нарани, те не са зли.“ По-възрастните хора, в частност, изглежда да разпознават тази опасност“, заяви Маас и допълни, че той разглежда явлението като „съвършено подценяван“ фактор.
Маас каза, че очаква подобен резултат и на изборите за нов парламент на източногерманската провинция Бранденбург на 22 септември.
Младите хора, под влияние на социалните медии, са склонни да възприемат „Алтернатива за Германия“ като партия, която е несправедливо дискредитирана от други, докато водещите политически партиикато лявоцентристката Германска социалдемократическа партия и дясноцентристкият Християндемократически съюз се затрудняват да наберат популярност в интернет.
По думите на Маас други партии ще имат възможността да се конкурират с АзГ за гласовете на младите само ако за кратко време инвестират много пари и освен това разчитат на личности, чието онлайн съдържание достига до много хора.
Още от категорията
Връщат поетапно ТикТок в САЩ