Митата, обявени от Доналд Тръмп, влизат в сила днес. Още не е ясно какъв отговор ще даде ЕС на ставката от 20 процента наложена върху целия внос в Съединените щати. Комисарят по търговията каза, че е провел двучасов разговор с колегите си във Вашингтон, но не обяви никакви решения.

„Готови сме на съдържателни преговори. Но също сме готови да защитим интересите си”, написа комисар Марош Шевчович. Позицията на Евросъюза е изчаквателна. Но още преди Брюксел да обяви своята тактика, митата на Тръмп нанесоха значителни щети на стойността на акциите по целия свят. Изминалата седмица беше най-лошата на световните борси от времето на пандемията от коронавирус. А двете най-големи икономики - американската и китайската - влязоха в открита търговска война. Дори в Централната банка на Съединените щати са изненадани от тактиката на президента и притеснени за резултатите.

„Несигурността остава висока, но вече е ясно, че повишаването на митата ще бъде значително по-голямо от очакваното. То най-вероятно ще доведе до по-висока инфлация и по-нисък ръст на икономиката”, каза председателят на борда на директорите на централната банка на САЩ Джером Пауъл.

Доналд Тръмп казва, че тактиката му ще накара чуждестранните компании да преместят производството си в Съединените щати. Експерти в областта на икономиката настояват, че това е откъснато от реалността, пише Нова тв.

„Да построиш завод в Съединените щати отнема 4 до 5 години. Ние дори нямаме инфраструктурата и необходимите работници, за да построим такива заводи. Ако искате iPhone да струва 3500 долара, можете да го правите в Съединените щати. Ако искате да е 1000 долара - правите го в Китай. Ако искате маратонки Nike по 400 долара - произвеждате ги тук, ако искате да са около 100 долара - произвеждате ги във Виетнам. Това е реалността. И затова цялата история продължава да бъде най-абсурдното нещо, което съм виждал на Уол стрийт от много, много години”, заяви директор на голяма инвестиционна компания Дан Айвс.

Икономисти изтъкват и други очевидни несъответствия между декларираната цел и реалната ситуация. Дори Тръмп да иска да премести производството в Съединените щати, това няма как да стане за кафето от Колумбия и Бразилия или бананите от Гватемала и Коста Рика.