Когато Германия има хрема, Европа боледува. Това заяви ексвицепремиерът и бивш посланик в Германия д-р Меглена Плугчиева пред bTV.

"Има четири фундаментални разлики между САЩ и Европейския съюз. На първо място са икономическите и търговските, защото Тръмп обяви, че ще въведе мита за всички европейски стоки между 10 и 20%, за китайските даже до 60%. Разлики има по темата сигурност - споменава Украйна и приключване на войната в рамките на 24 часа без да обясни как. Третото е климатът - Тръмп напусна Парижкото споразумение през 2017 г. Дженджър темата също е разлика", обясни тя за отношенията между САЩ и Европа, след като Доналд Тръмп спечели президентските избори. 

"Европа, за съжаление, през последните 5 години заложи на идеологизация, на морализаторство. Самият факт, като припомним доклада на Марио Драги от септември и Енрико Лета, има един дълъг списък от предизвикателства и задачи, които Европа трябва да изпълни", оказа Плугчиева.

"Когато Германия има хрема, Европа боледува. The Economist писа, че Германия този път е болния човек на Европа. За съжаление, особено последните 2 години, в Германия има рецесия. Още края на 2022 г. при закона за борба с инфлацията, който излезе в САЩ, една голяма част от концерните на Европа и главно на Германия заминаха към САЩ и Азия. Списъкът е много дълъг".

"Фолксваген", който е емблема на германската икономика, от 87 г. за пръв път планира да закрие 3 от общо 10 фабрики. Освен това машиностроенето също показва проблеми", допълни тя.

"По отношение на нови технологии, от стоте най-известни високотехнологични компании в света, само ESP e в Германия. Инвестициите в Европа и в Германия са намалели значително през последните години", коментира Плугчиева.