Милиардерът Илон Мъск, собственик на мрежата от спътници Starlink, е изключил достъпа до нея за украинската армия по време на нейна операция с морски дронове срещу руската база в Севастопол, Крим. Това разказва известният американски биограф Уолтър Айзъксън в новата си книга "Илън Мъск", откъс от която публикува "Вашингтон пост".
В книгата си Айзъксън разказва как Starlink изиграва важна роля за Украйна след началото на войната на 24 февруари, включително за военните, и за приноса на компанията с даряването на хиляди устройства за свързване с мрежата.
Към септември обаче както Мъск, така и военните лидери в Украйна и САЩ осъзнават сложността на отношенията си.
"Една петъчна вечер през този месец, точно след като бях прекарал една седмица с Мъск, се бях върнал у дома в Ню Орлиънс и гледах футболен мач в старата ми гимназия. Телефонът ми започна да вибрира със съобщения от Мъск", пише Айзъксън.
"Беше в пълен режим на типична за него ситуация на криза-герой-драма, този път разбираемо. Беше възникнал опасен проблем и той вярваше, че има възможност това да доведе до ядрена война - с частична отговорност на Starlink. Украинските военни се опитваха да атакуват тайно руския военноморски флот, базиран в Севастопол в Крим, като изпратили шест малки подводници с дронове, пълни с експлозиви, и използвали Starlink, за да ги насочат към целта", се разказва в биографията.
Въпреки че Мъск с радост подкрепял Украйна, той смятал, че е безразсъдно тя да започне атака срещу Крим, който Русия анексира през 2014 г.
"Той току-що беше говорил с руския посланик в САЩ. (В по-късни разговори с няколко други души той намекна, че е говорил директно с президента Владимир Путин, но на мен каза, че комуникациите му са минавали през посланика.) Посланикът изрично му беше казал, че украинска атака срещу Крим ще доведе до ядрен отговор. Мъск ми обясни много подробно, докато го изслушвах по телефона, руските закони и доктрини, които постановяват такъв отговор."
След това Мъск лично се заел със ситуацията, защото смятал, че използването на Starlink за атаката може да доведе до катастрофа за света. Затова тайно казал на инженерите си да изключат покритието в рамките на 100 километра от брега на Крим. В резултат украинските дронове останали без връзка и морето ги изхвърлило на брега.
Когато украинските военни забелязват, че Starlink е изключен в Крим и околностите му, Мъск получава трескави обаждания и съобщения с молба да включи отново покритието.
Милиардерът отказал да включи отново покритието на Крим с аргумента, че Украйна "сега отива твърде далеч и си навлича стратегическо поражение". Той обсъдил ситуацията със съветника по националната сигурност на президента Байдън, Джейк Съливан, и се обадил на руския посланик, за да го увери, че Starlink се използва само за отбранителни цели.
"Ако украинските атаки бяха успели да потопят руския флот, това щеше да е като мини Пърл Харбър и да доведе до голяма ескалация, казва Мъск. "Не искахме да бъдем част от това."
Последва известното му предложение на план за край на войната в Украйна, включващ нови референдуми в Донбас и други контролирани от Русия региони, приемайки, че Крим е част от Русия и уверявайки, че Украйна трябва да остане "неутрална държава, вместо да стане част от НАТО. Президентът Володимир Зеленски пуска анкета в "Туитър" кой Мъск харесват хората повече: "Този, който подкрепя Украйна", или "Този, който подкрепя Русия".
Мъск влязъл в обяснителен режим, посочвайки, че "разходите на SpaceX за активиране и поддръжка на Starlink в Украйна са около $80 милиона досега", а "нашата подкрепа за Русия е 0 долара. Очевидно сме за Украйна". След което добавил: "Опитът да бъде върнат Крим ще причини масова смърт, вероятно ще се провали и ще рискува ядрена война. Това би било ужасно за Украйна и Земята."