Милиардерът Илон Мъск иска да съкрати 75% от служителите на Туитър в рамките на няколко месеца, твърди Вашингтон Пост, позовавайки се на документи за сделката, с които разполага.

Мъск купи социалната мрежа за 44 млрд. долара, а сделката трябва да бъде финализирана до 28 октомври. Очаква се той да намали персонала на Туитър до малко над 2000 души, а към момента там работят 7500. 

Милиардерът, който е и главен изпълнителен директор на Тесла, заяви по-рано този месец, че ще спази споразумението си да свали Туитър от борсата, с което сложи край на продължилата месеци съдебна битка за сделката. Дори ако Мъск не се окаже собственик на Туитър, компанията ще трябва да съкрати част от персонала си, за да намали разходите, твърди Вашингтон пост.

Сегашното ръководство на социалната мрежа планира да намали заплатите на компанията с около 800 млн. долара до края на следващата година, което би означавало напускане на почти една четвърт от работната сила. Компанията също така планира да направи значителни съкращения в инфраструктурата си, включително в центровете за данни, които осигуряват функционирането на мрежата за повече от 200 милиона потребители, които влизат в нея всеки ден, пише Инвестор.

Мащабът на съкращенията, за които досега не е съобщавано, помага да се обясни защо мениджърите на Туитър са искали сделка с Мъск: офертата му на стойност 44 млрд. долара, макар и враждебна, е златен билет за компанията, която изпитва затруднения - тя може да помогне на ръководството да избегне болезнени съобщения, които биха деморализирали персонала и вероятно биха осакатили способността на услугата да се бори с дезинформацията, езика на омразата и спама.

Едвин Чен, специалист по данни, който в миналото е отговарял за спама и някои показатели на Туитър, а сега е главен изпълнителен директор на стартъпа за модериране на съдържание Surge AI, заяви, че последиците от подобни съкращения вероятно ще бъдат незабавно усетени от милиони потребители. Той заяви, че макар да смята, че Туитър е препълнен с персонал, съкращенията, предложени от Мъск, са „невъобразими" и биха изложили потребителите на Twitter на риск от хакерски атаки и излагане на обидни материали, като например детска порнография.

„Това би имало каскаден ефект, при който услугите ще се сринат, а хората, които останат, няма да имат институционалните познания, за да ги възстановят, и ще бъдат напълно деморализирани и ще искат да напуснат сами“, казва той.

В четвъртък вечерта главният адвокат на Туитър Шон Еджет изпрати съобщение до всички служители, в което се казва, че компанията не разполага с потвърждение от Мъск за неговите планове. Собствените, по-малки по мащаб „дискусии за намаляване на разходите" на Туитър са били спрени след подписването на споразумението за сливане, казва Еджет.

Във вътрешните групи на компанията в Slack служителите на Туитър са реагирали на новината с гняв и примирение, като са се подкрепяли един друг и са се шегували със сътресенията през последните няколко месеца.

Очаква се Туитър и Мъск да приключат покупката до следващия петък. Окончателното сключване напредва очевидно бързо след месеци на правни битки, казват източници, запознати с преговорите, които са говорили при условие за анонимност. Ако сделката бъде сключена, Мъск незабавно ще стане новият собственик на Туитър.

Всъщност шефът на Tesla вече се беше договорил за поглъщането с Туитър през април. През юли обаче той обяви споразумението за невалидно заради предполагаеми неверни твърдения за фалшиви акаунти. Туитър подаде иск за спазване на споразумението за покупка. В началото на октомври Мъск изненадващо поднови офертата си - при условие че съдебното дело около придобиването, в което шансовете му се смятаха за сравнително малки, бъде прекратено. Туитър отхвърли това. Компанията е подозрителна, защото Мъск поставя офертата си под условие за намиране на финансиране, като вероятно все пак си е оставил отворена задна врата.

В сряда по време на представянето на последните тримесечни данни на Tesla Мъск заяви, че той и другите инвеститори „очевидно" са платили твърде много за онлайн мрежата. Въпреки това той заяви също, че Туитър има „невероятен потенциал". Изказването му поне звучеше така, сякаш вече се е примирил да сключи скъпата сделка.