Полша, Финландия, Румъния и България са замесени в контрабанда на западни оръжия от Украйна, като незаконната търговия е напълно контролирана от организираната престъпност, покровителствана от корумпирани служители. Това заяви на брифинг вчера говорителката на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова, цитирана от ТАСС.

По думите й спонсорите на киевския режим трябва да помислят за факта, че тези оръжия ще бъдат използвани срещу тях.

"Оръжията се изнасят контрабандно в чужбина от територията на Украйна по няколко маршрута едновременно. Престъпните схеми включват и транзитна инфраструктура към Унгария, Румъния, Полша, Словакия. Молдова остава един от основните транзитни пунктове за незаконни оръжия от Украйна. На Балканите е създаден цял хъб за контрабанда на оръжие от Украйна. Продажбата не се извършва чрез някакви сиви схеми в интернет, а буквално на открито, както се казва", добави говорителката на руското МВнР.

По думите й новият член на НАТО, Финландия, също се е присъединила към новите транзитни пунктове.

"За контрабанда активно се използват морски пътища от пристанището на Одеса до България, Турция, Черна гора и африканските страни. Има и въздушни маршрути от западните райони на Украйна. С използването на самолети същите тези контрабандни оръжия се доставят, разбира се, до Близкия изток", добави Захарова.

По време на брифинга говорителката на руското МВнР отбеляза, че незаконната търговия е напълно контролирана от организираната престъпност, която е покровителствана от корумпирани служители, командването на украинските въоръжени сили и украинските специални служби, а обемите на контрабандата са колосални.

"Не говорим дори за факта, че терористите също използват оръжия за своите престъпни цели. Данъкоплатците на западните страни, които по настояване на собствените си елити спонсорират продължаването на кръвопролитията в Украйна, залагат бомба със закъснител у дома", категорична бе Мария Захарова.