Съобщиха тревожна новина за два от най-посещаваните острови в света. Според учени, към 2030 г. голяма част от островите в Индийския и Тихия океан ще станат непригодни за живот, пише Лайф. До този неутешителен извод стигнали учени от Хавайския университет и Американския геоложки институт.

Промените в морското ниво край Маршаловите острови и изследвания на геоложки особености накарали учените да заключат, че настъплението на морето към сушата е неизбежно, а заливането на териториите на островни държави с морска вода няма да е единственият проблем през следващото десетилетие.

Освен със заливането на архипелази с морска вода хората ще се сблъскат с остър недостиг на питейна вода, чието количество на островите ще намалее вследствие на глобалното затопляне.

При това запасите от сладка вода постепенно ще намалеят, а силният й недостиг ще започне да се усеща още в началото на 30-те години на този век. По мнението на учените същата участ очаква и други големи архипелази като островите Спратли и Хавайските острови.