Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че финансистът на групата "Вагнер" Евгений Пригожин и силите на "Вагнер" не са в Беларус от 6 юли, което показва, че Пригожин може би не спазва споразумението, което Лукашенко посредничи между Пригожин и руския президент Владимир Путин след въоръжения бунт на "Вагнер" на 24 юни. По-рано Лукашенко и Кремъл обявиха, че Пригожин, Путин и Лукашенко са постигнали споразумение, което предлага на Пригожин и силите на Вагнер, участвали във въстанието, неуточнени гаранции за сигурност в Беларус.

Това се посочва в дневния анализ на ситуацията на фронта в Украйна от Института за изследване на войната (ISW).

Пълното съдържание на това споразумение не беше разкрито, но изглежда, че Вагнер не изпълнява своята част от сделката. На 6 юли Лукашенко заяви, че силите на Вагнер в момента се намират в постоянните си лагери (в Русия или в Украйна), в които са се изтеглили след битката за Бахмут.

Лукашенко добави, че Пригожин се намира в Санкт Петербург или може би дори е отлетял за Москва сутринта на 6 юли. Лукашенко опроверга съобщенията, че Беларус изгражда нови тренировъчни лагери за силите на Вагнер, и отбеляза, че Беларус е предложила на Вагнер няколко бивши съветски военни лагера, включително някои край Асипович, Могильовска област.

Лукашенко намекна, че Вагнер все още не се е съгласил да се разгърне в тези бази и че Вагнер "има различна визия за разгръщането им", чиито подробности Лукашенко отказа да сподели.

Лукашенко обаче отрече сделката да е прекратена и отбеляза, че въпросът за прехвърлянето и установяването на силите на Вагнер "не е решен" в момента.

Руски източници също посочват, че Пригожин се намира в Русия, въпреки че ISW не може да потвърди местонахождението на Пригожин към този момент. Руска опозиционна медия съобщава, че самолетът на Пригожин е кацнал в Ростовска област след полет от Московска област сутринта на 6 юли.

На 5 юли издание от Санкт Петербург съобщи, че Пригожин лично е взел няколко малки оръжия, конфискувани от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), от сградата на ФСБ в Санкт Петербург на 4 юли.

Изданието съобщава също, че Пригожин е бил в Москва през уикенда на 1 и 2 юли.

ISW не е забелязала никакви визуални потвърждения в открития източник, че персоналът на "Вагнер" е разположен в Беларус по това време. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също заяви, че Кремъл не следи движението на Пригожин, като отбеляза, че Кремъл не може и не иска да следи Пригожин.

Изявлението на Песков е абсурдно, като се има предвид, че Кремъл и руските сили за сигурност имат възможност да задържат Пригожин или да ограничат движението му в Русия. То е особено абсурдно, ако Пригожин действително е успял да вземе оръжията си от обект на ФСБ.

Изглежда, че Лукашенко се дистанцира от сделката, за която се съобщава, че е посредничил, като същевременно продължава да изтъква способността си да посредничи между Путин и негов бивш лоялен лейтенант, като по този начин продължава да подчертава слабостта на Путин.

Лукашенко демонстративно заяви, че Вагнер и Пригожин са руснаци и въпросите за тяхното местонахождение не трябва да се отправят към него. Изглежда, че Лукашенко се дистанцира от Вагнер, а реториката му може да подсказва, че той прехвърля отговорността за изпълнението на сделката върху Кремъл.

Лукашенко също така продължава да се хвали с умелите си преговори с Пригожин, след като в отговор на журналистически въпрос заявява, че авторитетът на Путин не е отслабен по време на въоръжения бунт.

Възможността на Пригожин да работи свободно в Русия предполага, че Пригожин все още е защитен с известни гаранции за сигурност и/или че Кремъл продължава да дава приоритет на подкопаването на репутацията му в Русия пред физическото или правното му преследване. Лукашенко отбеляза, че нито той, нито руският президент Владимир Путин са искали да убият Пригожин, и отхвърли предположенията, че Путин може да се опита да убие Пригожин в бъдеще.

На 27 юни ISW прецени, че Путин вероятно е решил, че не може директно да елиминира Пригожин, без да го превърне в мъченик за каузи, свързани с неправилното управление на инвазията от страна на руското Министерство на отбраната (МО).

На 27 юни ISW също така отбеляза, че Кремъл е започнал информационна операция, целяща да представи Пригожин като корумпиран и лъжец, и оттогава руските държавни служби поддържат тази версия. Руските пропагандни мрежи широко отразяват обиските на ФСБ в имението на Пригожин и неговото богатство, а един журналист саркастично нарича къщата на Пригожин "дворец, принадлежащ на бореца срещу корупцията" по руския държавен телевизионен канал "Россия 1".

Избрани руски ултранационалисти обаче критикуват руската държавна пропаганда за опитите ѝ да оневини Пригожин, което показва, че опитът на Кремъл да отчужди ултранационалистическата общност от Пригожин не е успешен.

Свързаният с Вагнер канал в Телеграм обвини руското Министерство на вътрешните работи, че умишлено е пуснало в медиите кадри от обиските на ФСБ, за да представи Пригожин като предател, който се интересува единствено от разточителен начин на живот.

Друг канал в Telegram, свързан с Вагнер, се опитва да опровергае предположението на "Россия 1", че ФСБ може да е открила наркотици в имението на Пригожин.