Рано да се каже какво ще бъде бъдещето на руските военни бази в Сирия, обявиха от Кремъл. Оттам добавят, че това ще е предмет на обсъждане с тези, които ще дойдат на власт, пише Ройтерс.
След светкавичното настъпление на бунтовническия съюз, оглавяван от ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, бивш клон на „Ал Каида“ в Сирия, дългогодишният сирийски президент Башар Асад избяга в Русия, което повдигна въпроси за две стратегически важни руски военни съоръжения в страната.
„Все още е рано да се говори за това“, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, когато бе попитан за бъдещето на базите.
„Разбира се, в момента се прави всичко необходимо и всичко възможно, за да се влезе във връзка с тези, които могат да се занимават със сигурността. И, разбира се, нашите военни също вземат всички необходими предпазни мерки“, добави Песков.
Русия разполага с две военни бази на територията на Сирия - военновъздушна база в Хмеймим в сирийската крайбрежна провинция Латакия и военноморска в град Тартус, на Средиземно море.
Песков потвърди, че Асад е получил убежище в Русия, като заяви, че решението за това е било взето от президента Владимир Путин. Песков не даде подробности за конкретното местонахождение на Асад, и подчерта, че руският президент няма планирана среща с него.
В по-общ план, подчерта Песков, Кремъл вижда неспокойна международна ситуация с висок потенциал за конфликт.
„Виждаме ситуацията около Украйна, виждаме много противоречиви изявления в това отношение, виждаме нарастващ потенциал за конфликт в други региони, можем да кажем в горящия Близък изток“, каза Песков.
Вчера избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп призова за незабавно прекратяване на огъня и преговори между Киев и Москва, за да се сложи край на т. нар. от него лудост.
Кремъл заяви, че Русия е отворена за преговори, но те трябва да се основават на споразуменията, постигнати в Истанбул през 2022 г., и на настоящата ситуация на бойното поле, където руските сили напредват с най-бързите си темпове от първите дни на войната в началото на 2022 г.
Путин неведнъж е заявявал, че за да се сключи мирно споразумение, Украйна не трябва да се присъединява към НАТО, а четирите украински области, които Москва обяви за анексирани, трябва да останат под руски контрол, отбелязва Ройтерс.
Още от категорията
Проверяват за грешки в полицейската операция за охрана на базара, на който кола се вряза в тълпата