Драг шоу и пошъл гей парад, гавра с християнството, обида за всички. Вече трети ден не спират нападките срещу зрелищното откриване на Олимпийските игри в Париж. Като сред обидените от спектакъла се наредиха Москва, унгарският премиер Виктор Орбан, католически свещеници, но и руската православна църква. Дори и Илон Мъск, който определи откриването като изключително неуважително за християните.
Други, не толкова възпитани потребители на социалните мрежи пък директно нападнаха режисьора и сценограф на спектакъла по откриването Томас Жоли, че е гей и евреин. Все едно това е достатъчно, за да определиш едно представление като добро или лошо.
Кой обаче е Томас Жоли, който събра омразата на обидените и любовта на възхитените от спектакъла. А сам кротко отговори на нападките: "Във Франция ние имаме правото да се обичаме един друг, както искаме и когото искаме. Във Франция има правото да вярваме или да не вярваме. Във Франция имаме много права. Воала!"
С две думи Томас Жоли е определян от много като безспорният гений на френския театър. 42-годишният режисьор и актьор е роден в Руан в семейството на работник в печатница и медицинска сестра. И сам разказва, че в семейството му културата не е била на почит. Като дете Томас не е ходил на театър или опера, веднъж или два пъти в годината родителите му са го водили на кино.
През 1993 година, едва 11-годишен, Жоли обаче открива театъра и влиза в детската трупа на Руан, ръководена от Натали Бараб. Следва образование като актьор и режисьор с учители като Оливие Лопез и Станислас Нордей. През 2005 г. Жоли за първи път се изявява и като режисьор. А година по-късно основава собствената си трупа "Ла Пикола Фамилия". Като основни негови произведения критиците посочват 24-часов Шекспиров маратон и рок операта "Стармания". Последната е поставена през 2022 г., когато Жоли получава и задачата да режисира спектаклите за откриване и закриването на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Като преди това е неколкократен носител на френската награда "Молиер".
През цялата си кариера Жоли е застъпник на финансираната от държавата култура, особено театъра. Като в няколко интервюта споделя, че за него е било особено ценно като юноша и гей, че е имал театралните трупи, в които да намери спасение.
Насилието, което претърпях като младеж ми показа колко несправедлива е дискриминацията, обяснява Жоли, който никога не е крил, че е гей.
"Не исках да обиждам или да се подигравам. А да изпратя послание за любов, послание, че всички сме заедно и не трябва да се разделяме", обясни Жоли в отговор на нападките срещу него.
Още от категорията