Ново лекарство в битката срещу COVID-19 в САЩ развълнува света. Преди дни излезе информация, че лекуваните с Remdesivir, произведено от Gilead Sciences, се възстановяват за дни, а почти всички са оздравели.
Дали обаче е така?
Новината тръгна от STAT News, цитирайки д-р Катлийн Мълън, която във видеовръзка със свои колеги прави разкритията за ефекта от Remdesivir. В него се твърди, че пациентите, участващи в клинично изпитване на лекарството, са имали тежки респираторни симптоми и висока температура, но са успели да напуснат болницата след по-малко от седмица лечение.
"Най-добрата новина е, че повечето от нашите пациенти вече са изписани, което е чудесно. Загинали са само двама пациенти", казва във видеото д-р Катлийн Мълън, специалист по инфекциозни болести в Чикагския университет, ръководител на клиничните тестове.
CNN направи свой репортаж, с който се опита да внесе повече яснота за въпросното лекарство и как са провеждани изследванията. Първоначално от Чикагският университет са запазили мълчание, но след това са заявили, че коментарите на д-р Мълън представляват частична информация.
„Частичните данни от продължаващо клинично тестване по дефиниция са непълни и никога не трябва да се използват за извличане на заключения относно безопасността или ефикасността на потенциалното лечение, което се изследва“, се казва в изявление на Чикагския университет.
"В този случай информацията от вътрешен форум за колеги от научни изследвания за незавършената работа, беше пусната без разрешение. Извеждането на каквито и да било изводи в този момент е преждевременно и научно необосновано”, пише още в съобщението.
Все още няма одобрена терапия за COVID-19, като Националният институт по здравеопазване организира изпитания на няколко лекарства и други лечения, сред които и Remdesivir.
Лекарството, направено от Gilead Sciences, е тествано срещу Ебола с малък успех, но множество проучвания при животни показват, че лекарството може да предотврати и лекува коронавируси, подобни на COVID-19, включително SARS (Тежък остър респираторен синдром) и MERS (Близкия изток респираторен синдром).
Още през февруари Световната здравна организация заяви, че Remdesivir показва потенциал срещу COVID-19.
"Повечето от нашите пациенти напускат на шестия ден болницата, като това ни показва, че продължителността на терапията не трябва да бъде по-малко от 10 дни", казва д-р Мълън в дискусията .
Въпреки това, тестовете не включват контролни групи, както е по протокол. Поради това е трудно да се каже дали лекарството наистина помага на пациентите да се възстановят по-добре.
Тестове на лекарството продължават и в десетки други клинични центрове. Фармацевтичната компания спонсорира тестове на лекарството при 2400 пациенти с тежки симптоми на COVID-19 в 152 пробни места по целия свят, както и 1600 пациенти с умерена симптоматика в 169 болници и клиники. Резултатите от тестовете се очакват до края на месеца.
„Ние разбираме спешната необходимост от лечение с COVID-19 и произтичащия от това интерес към данните за нашия антивирусен препарат. Целостта на данните трябва да бъде анализирана, за да се направят изводи от тестовете. Анекдотичните доклади, макар и да насърчават, не предоставят необходимата статистическа сила за определяне на профила на безопасност и ефикасност на Remdesivir като лечение за Covid-19” ,казват от Gilead Sciences.
Още от категорията
В Калифорния събират подписи за отделяне на щата от САЩ