Екип от американски изследователи, в сътрудничество със свои колеги от Франция и Гватемала, е открил неизвестна досега 2000-годишна цивилизация на маите в северна Гватемала. В статията си, публикувана в списание Ancient Mesoamerica, групата посочва, че откритието е направено с помощта на технологията LiDAR.

LiDAR е система, подобна на радара, но се основава на лазерна светлина, а не на радиовълни. През последните години тя се използва за сканиране на части от гъсти тропически дъждовни гори и откриване на следи от древни цивилизации. Лазерите, използвани в такива системи, са в състояние да проникнат през растителните покриви на тропическите гори, разкривайки какво има под тях.

В рамките на това ново начинание изследователите прелитат над части от Гватемала с цел да картографират местността. По време на полета обаче те се натъкват на нещо, което описват като „огромна древна цивилизация на маите“.

При изучаването на картите екипът успява да идентифицира повече от 1000 селища на древната цивилизация, обхващащи приблизително 1000 квадратни километра, повечето от които са били свързани с множество пътища. Изследователите са успели също така да установят, че някогашните селища са били гъсто населени - откритие, противоречащо на теориите, според които ранните мезоамерикански селища са били по-скоро с малко жители.

Пътната система на древната цивилизация се разпростира на общо 177 километра, което е позволявало на нейните членове сравнително лесно да посещават съседните селища. Изследователите отбелязват, че пътната мрежа е позволявала да се полагат „колективни трудови усилия“.

 

Учените са открили и доказателства за наличиети на големи платформи и пирамиди в някои селища, които според тях са служили като централизирани центрове за работа, отдих и политика. Те отбелязват също така, че в някои от селищата е имало спортни игрища. Древната цивилизация е изградила и канали за пренос на вода и резервоари за задържането ѝ, за да могат да я използват през сухите периоди.