
Иран няма да преговаря със Съединените щати за своята ядрена програма. Това обяви върховния лидер аятолах Али Хаменей. Повод за позицията му беше изказване на Доналд Тръмп, че е изпратил писмо на лидерите на Иран. В него има заплахи, че ако Иран не пристъпи към реални преговори, Съединените щати могат да предприемат военни удари. В реч пред военни и политически лидери Хаменей каза, че това е опит за принуда и при тези условия преговори няма да има.
По време на първия си мандат Тръмп изтегли Съединените щати от сделката за ядрената програма на Иран. Тя предвиждаше международен контрол над ядрените мощности срещу отмяна на икономическите санкции. Откакто Тръмп развали сделката, Техеран обогатява уран до по-високи нива и е по-близо до изработването на ядрено оръжие.
„Те търсят доминация. Подходът им е: „Нека да преговаряме, за да можем да наложим каквото си поискаме от другата страна. Ако приемат - страхотно. Ако не приемат, ще вдигнем шум, че са се дистанцирали от преговорния процес. Проблемът не е само ядрената програма, за която говорят сега. После ще повдигнат нови искания, които няма как да изпълним – по отношение на отбранителните способности на страната, по отношение на международното влияние на страната. „Не правете това, не се срещайте с този човек, не ходете на това място, не произвеждайте това нещо" Как може някой да го приеме? За това реално са преговорите", каза върховният лидер Али Хаменей.
Още от категорията


Доналд Тръмп: Украйна може да не оцелее след войната с Русия
