Срещата на върха на еврозоната постигна единодушно споразумение. Това написаха в Twitter председателят на Европейския съвет Доналд Туск, белгийският премиер Шарл Мишел и малтийският му колега Джоузеф Мускат.
Според Туск Гърция ще получи нов заем, но срещу извършването на "сериозни реформи". Все още няма подробности какви ще бъдат те.
Изтеклите по-рано работни варианти съдържаха искания за приватизация на електропреносната мрежа, промяна на ДДС и пенсиите, деполитизиране на администрацията и националната статистика и др. Според руската агенция ТАСС "лидерите от еврозоната са решили да оставят засега Гърция в еврозоната".
По информация на Ройтерс, Алексис Ципрас е склонил държавни активи да бъдат разпродадени от специален фонд, базиран извън страната.
Голяма част от нощта е минала в неформални срещи с участието на него, германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд. Двете страни са най-големите кредитори на Гърция.
16 часа продължиха преговорите за постигане на споразумение. Без него южната ни съседка беше заплашена от фалит. Най-непримирима беше Германия, която настояваше за 5 години Гърция да разчита само на хуманитарна помощ от Европа.
До сряда управляващите в страната трябва да прокарат поисканите в Брюксел реформи. По всичко изглежда, че това ще се случи – традиционната левица и консерваторите са проевропейски ориентирани, а коалиционният партньор на Алексис Ципрас АНЕЛ обяви, че няма да влезе в правителство на националното единство, но ще подкрепи „решение в защита на националния интерес”.
Така даже и управляващата радикална левица СИРИЗА да се разцепи в пленарна зала, вероятно премиерът ще има нужната подкрепа.
Пукнатините в радикалната левица се видяха ясно инути след обявяването на решевнието - министърът на труда Панос Скурлетис разкритикува условията по сделката в национален ефир.
ТrafficNews.bg
Още от категорията
Нов голям горски пожар избухна в Калифорния