Ръководеното от "Хамас" министерство на вътрешните работи на Газа е екзекутирало най-малко 20 палестинци за грабеж на камиони с хуманитарна помощ при неотдавнашни сблъсъци с престъпни банди, съобщи израелската новинарска агенция ТПС.

"Хамас" смята тези банди за съперници в контрола на помощта, пристигаща в ивицата. През последните дни в Газа десетки камиони с хуманитарна помощ бяха разграбени, преди да стигнат до получателите си. Източници от Газа съобщиха на ТПС, че "най-малко 168 камиона" са били ограбени при отделни случаи през последните дни. При най-голямото нападение на 16 ноември е бил атакуван конвой от 109 камиона, като са били загубени 98 камиона с помощи, предава БТА.

Въпреки че "Хамас" все още контролира голяма част от храните, водата и хуманитарните доставки, пристигащи в Газа, други престъпни групи оспорват властта на терористичната групировка.

Местен източник заяви пред ТПС, че тези въоръжени членове на банди взимат "хонорари" от 20 000 до 50 000 долара в замяна на това, че позволяват преминаването на конвои с помощи или камиони, превозващи търговци. Ако сумата не бъде платена, те започват да крадат камионите със сила. Тези банди намират убежище предимно в южните райони на Газа - Рафах и Хан Юнис.

Тази седмица "Хамас" е създал ново полицейско звено, наречено "Sahm" (в превод от арабски – "Стрела"), за да "следи пазарните цени и да укрепва гражданските управленски способности". "Хамас" набира десетки млади хора за новото звено, главно в замяна на осигуряване на храна за семействата им.

Източници от Газа твърдят, че служителите на новото подразделение отговарят за екзекуциите на крадци и търговци на храни. Неотдавна тези полицаи са стреляли по жители, които са искали да се доберат до храна в близост до бежанските лагери в централната част на Газа, и дори са устройвали внезапни проверки и засади. Подразделението е поело отговорност за убийството на най-малко 20 души при неотдавнашните сблъсъци заради откраднати камиони, като публикува официално изявление за медиите.

"Това ново полицейско звено действа заедно с "народните комитети" и представителите на клановете, за да обезпечи конвоите с храна, но на практика то отговаря за поемането на контрола върху камионите, пристигащи главно от южната част на Газа, от пропускателния пункт Керем Шалом", заяви пред палестински гражданин в Газа.

В информация на ООН, получена от вестник "Вашингтон пост", се казва, че престъпните грабежи са се превърнали в най-голямата пречка за разпределянето на помощите в южната половина на Газа. В съобщението се обвиняват и Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ), че не осигуряват доставките на помощи, като се казва, че престъпните банди "може би се възползват от пасивна, ако не и активна благосклонност" или "защита" от страна на военнослужещите.

 

Военнослужещите отхвърлиха обвиненията, като заявиха, че техните войски са извършили "целенасочени контрамерки, като са наблегнали на терористите и са предотвратили съпътстващи щети за камионите с помощи и международната общност". Базираният в Израел координатор на правителствените дейности в териториите, който съгласува гражданските въпроси между израелското правителство, армията, международната общност и Палестинската власт в Газа, отказа да коментира случая пред ТПС.

Професор Коби Майкъл, старши учен в Института за изследване на националната сигурност към Телавивския университет и старши сътрудник в Института за национална сигурност "Мисгав", заяви пред ТПС: "ЦАХАЛ наистина е единственият орган в света, който може да осигури доставката на помощи за палестинците в Газа. Но за да направи това, Израел се нуждае от военен контрол над цялата ивица Газа - нещо, на което ООН категорично се противопоставя".

Според Майкъл ЦАХАЛ ще трябва да изгради свои собствени складови съоръжения в Газа и да осигури присъствието на сили по всички маршрути, за да обезпечи доставките на помощи. "Никоя организация или политическа сила няма да се съгласи да стъпи в Газа, преди "Хамас" да бъде ликвидиран", каза Майкъл.

Като облага с данъци и отклонява хуманитарната помощ и разпространява ваучери за храна, "Хамас" продължава да плаща заплати на своите въоръжени лица, съобщи ТПС през септември. Палестински източници съобщиха на ТПС, че "Хамас" взима по 800 долара за дарените палатки.

Най-малко 1200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на "Хамас" на 7 октомври миналата година срещу израелски общности в близост до границата с Газа. От останалите 97 заложници повече от 30 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. "Хамас" държи в плен и двама израелски цивилни, както и телата на двама военнослужещи, убити през 2014 година.