Съветът на Европейския съюз официално удължи икономическите санкции срещу Русия с шест месеца - до 31 юли 2016 година. Решението бе съгласувано от 28-те страни членки в края на миналата седмица - на 18 декември и днес стана окончателно.

Процедурата за удължаване на санкциите се очаква да бъде завършена утре, когато решението трябва да бъде публикувано в официалния вестник на ЕС, уточниха дипломати, цитирани от ДПА. Икономическите санкции срещу Русия бяха въведени за първи път през юли 2014 година заради анексията на Крим. Мерките, които целят да ограничат руския внос и достъпа на руските банки до европейските капиталови пазари, силно обтегнаха отношенията между Брюксел и Москва. Те са сред най-спорните действия, опитващи да повлияят политиката на Русия към Украйна, и нанесоха икономически щети както на руската, така и на европейската икономики.

ЕС обаче обвърза санкциите със споразумението от Минск за примирие в Източна Украйна, което трябваше да бъде приложено до края на годината. В понеделник руските медии изразяват мнение, че това ще е последното удължаване на санкциите и че през следващото полугодие те ще бъдат вдигнати.

Формално всички европейски страни са за санкциите, въпреки че фактически недоволство изразиха и Унгария, и Италия., пише "Новие известия", цитиран от Mediapool. Унгарският премиер Виктор Орбан обаче вече заяви, че няма да се възползва от правото си на вето, посочва изданието. То припомня и "двусмисленото изявление" на италианския премиер Матео Ренци, че след половин година антируските санкции може да бъдат вдигнати.

"За жалост г-н Ренци има такъв навик - да прави декларации, без да последват никакви действия", заявява пред руския вестник Матео Салвини, лидер на Северната лига и отдавнашен опонент на италианския премиер. По думите му "по коридорите, при изключен микрофон, всички италиански политици, и леви, и десни, казват, че санкциите са безрезултатни и нанасят щети на италианската икономика. Щом обаче започне гласуването, те гласуват така, както иска Брюксел".

Въпросът сега е само дали Брюксел - сиреч ЕС като цяло, ще промени позицията си през следващото полугодие. От дискусията за удължаването на санкциите проличава, че това е възможно, смята в. "Новие известия".

Още новини четете ТУК

tns.bg