С ще отвори суперкомпютрите си за обучение на изкуствен интелект, за да помогне на бизнеса да напредне технологично. Това съобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която говори в понеделник на Световната среща за изкуствения интелект (ИИ) в Париж. ЕС разполага с девет суперкомпютъра, един от които - Discoverer, е в София.
Фон дер Лайен анонсира намерението на комисията, която управлява машините, да даде достъп до тях на стартиращи фирми и изследователи.

"Това ще позволи на индустриите да си сътрудничат и да обединяват своите данни. Това например ще позволи на болниците безопасно да обучават модели въз основа на изображения и геномни данни, които притежават", заяви тя.

Инициативата, наречена "Гигафабрики за ИИ", се очаква да "позволи безпрецедентен напредък във фундаменталната наука и моделирането на климата", посочи Фон дер Лайен.
Гигафабриките за ИИ ще са много големи данни и изчислителни инфраструктури за обучение на много големи модели.
 
Фон дер Лайен каза, че подобни проекти вече са обявени в САЩ, но европейските ще осигуряват по-широк достъп и ще бъдат "услуга, достъпна за всички".

Тя каза, че ще се използва моделът на CERN - Европейската организация за ядрени изследвания, но те ще търсят частно финансиране за разлика от базираната в Швейцария структура за изучаване на елементарните частици.

"Подобно на CERN, който привлича учени от цял свят, нашите гигафабрики ще бъдат отворени за най-добрите таланти. Защото Европа като цяло е отворена за сътрудничество", заяви председателят на еврокомисията.

Миналия юни европейските държави разрешиха на управляващите суперкомпютрите в ЕС фирми да предлагат в тях услуги за обучаване на изкуствен интелект.

Фабриките за изкуствен интелект ще са съоръжения, които трябва да включват суперкомпютър с изкуствен интелект, свързан център за данни, и суперкомпютърни услуги, ориентирани към ИИ. Те ще бъдат отворени за публични и частни потребители с ad hoc условия за достъп за стартиращи фирми и малки и средни предприятия.
 
Приемащите субекти на фабрики за ИИ ще имат право да получат финансова подкрепа от ЕС за покриване на до 50% от разходите за придобиване на суперкомпютри с ИИ и до 50% от техните оперативни разходи.

През декември бяха избрани седем суперкомпютъра за създаването на първите фабрики за ИИ - в Испания, Италия, Финландия, Гърция, Люксембург, Швеция и Германия. Те ще си разделят 1.5 млрд. евро от европейско и национално финансиране. Половината от сумата ще дойда от програмата "Цифрова Европа" и "Хоризонт Европа".

Пет от избраните хостинг сайтове ще внедрят чисто нови суперкомпютри с ИИ от световна класа, а в Испания и в Гърция ще се надгражда от вече съществуващите суперкомпютри на ЕС.
 
Фабриките за изкуствен интелект трябва да са готови до края на 2026 г.