След 4 години сирийският конфликт е на път да приключи. След срещата на високо равнище във Виена държавният секретар на САЩ Джон Кери изложи основните пунктове на постигнатото споразумение. Договорено е спиране на огъня между правителствените войски и силите на умерената опозиция и от 1 януари 2016 година започване на директни преговори между правителството в Дамаск и опозицията.
Поставеният срок за образуване на преходно правителство на страната е шест месеца. След това то ще трябва да проведе общи и демократични избори в страната в срок от още една година.
„Решимостта ни да намерим решение за Сирия силно се увеличи след ужаса, причинен от терористите в Париж”, призна германският външен министър Франк-Валтер Штайнмайер.
"Тези видове атаки са най-отвратителните, ужасяващи, скандално, неприемливи актове на планетата", заяви Кери, след като говори с Лавров и малко преди основната среща, свикана в луксозен хотел във Виена. "И единственото нещо, бихме могли да кажем за тези хора е, че това, което правят увеличава нашата решителност, за да отвърнем на удара, за да държим хората отговорни и да се застъпим за върховенство на закона", заяви Кери.
Лавров, застанал до Kери, заяви, че "няма оправдание за терористични актове, и не е оправдание за нас не правим достатъчно, за да се защитим от Ислямска държава, Ал Нусра и други подобни", добавяйки: "Надявам се, че тази среща, ще ни позволи да продължим напред. "
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун призова министрите "да се преминат отвъд различията си относно Сирия".
Всички действия в Сирия ще са под егидата на ООН, заяви още държавният секретар на САЩ. От своя страна руският външен министър Сергей Лавров потвърди, че изборите ще решат съдбата на Башар Асад и сирийският народ ще може да избере такова правителство, което най-добре ще възстановява страната.
Според изявление на Федерика Могерини, дипломат номер 1 на Брюксел, политическият процес в Сирия може да започне. Оценката на първия дипломат на Брюксел е за постигнато разбирателство по основни проблеми. Съгласуван е списък на терористичните организации, действащи в Сирия и сред тях, освен „Ислямска държава” е и групировката „Джебхат ан-Нусри”, смятана доскоро за част от „умерената опозиция” на режима на Башар Асад.
Той допълни, че до края на годината ще се състоят преки преговори между правителството на Асад и сирийската опозиция.
В срещата във Виена взеха участие представители на 19 държави, в това число САЩ, Саудитска Арабия, Русия, Китай. Очаква се по-късно да бъде публикуван и текст на споразумение по Сирия, подписано от участниците.
ВОЙНАТА В ЦИФРИ
Повече от 250 000 души са убити във войната в Сирия. Единадесет милиона са били изселени от домовете си. Конфликтът позволи ислямски екстремисти да откъснат части от Сирия и Ирак и да създадат държава -халифат. Европа и съседните на Сирия, междувременно, се борят да се справят с най-тежката криза от мигрантски Втората световна война.
TrafficNews.bg
TrafficNews.bg
Още от категорията
Украйна и Великобритания подписаха 100-годишно партньорство в областта на сигурността