
В Австралия избухнаха разгорещени дебати, след като властите отстреляха от хеликоптери около 700 коали в национален парк.
Докато правителството на щата Виктория го определя като „акт на милост“ към торбестите животни, много активисти за правата на животните са ужасени.
„Това е безразсъдство. Това не е опазване на природата. Това е национален позор“, заявиха от Партията за справедливост на животните.
Правителството оправдава стрелбата с горските пожари през 2020 г. Тогава огънят унищожава големи части от Национален парк „Будж Бим“, който се намира на около 270 километра западно от Мелбърн.
Според съобщенията пламъците са унищожили около 2200 от 5400 хектара обща пллощ, включително много евкалиптови дървета, които са важен източник на храна за коалите. Много животни са получили изгаряния и други сериозни наранявания.
Според местните власти целта на въздушня обстрел е била да се спестят по-нататъшни страдания на засегнатите видиве, коментира комисарят по биоразнообразието Джеймс Тод, цитиран от австралийското издание „Гардиън“ и RTL.
„Поради прякото въздействие на пожара, лошото здраве и ниския процент на оцеляване – заради продължителната суша и липсата на храна след пожара, много животни трябваше да бъдат евтаназирани“, подчерта той.
Коалите са ендемични видове. Те прекарват по-голямата част от деня в сън по дърветата и се хранят изключително с листа от евкалипт.
Активистите за правата на животните критикуват начина, по който животните са били подбрани и убити. Селекцията на коали само чрез въздушни снимки и от разстояние е нова в Австралия и досега не е тествана.
„Решението да се използва този метод не беше взето леко“, посочва Тод.
Правителството е потърсило съвет от опитни ветеринарни лекари и експерти по дивата природа. Животните са били приближавани възможно най-близо от въздуха и здравето им е било оценявано с помощта на бинокъл.
Други методи за оценка са били изключени поради изключително трудния терен. Коалите са били предимно високо в клоните на засегнатите от пожара дървета, което също е представлявало риск за тях.
„Имаше само две възможности - просто да се наблюдава как здравето на животните се влошава или да се предприемат проактивни мерки за прекратяване на страданието им“, казва Джеймс Тод.
Оценката на състоянието на животно от разстояние е изключително трудна. Също така, много млади животни, които са зависими от майките си, вероятно сега са осиротели. Би било много по-добре да се проведат операции по търсене и спасяване на ранени коали, за да се направят по-информирани ветеринарни оценки, смята неправителствените организации.
„Ранени и разселени коали бяха застреляни от небето – без прозрачност, без отчетност, без милост“, коментират от Партията за справедливост на животните.
Според Австралийската фондация за коали, вероятно в дивата природа са останали не повече от 60 000 коали. Това е драматичен спад в сравнение с милионите екземпляри, които са населявали Австралия в началото на миналия век. Дълго време тези пухкави животни са били ловувани заради козината им, което на някои места почти е довело до изчезването им, посочва ДПА.
Според оценки на WWF, повече от 60 000 коали са били убити, ранени, разселени или травмирани в опустошителните горски пожари преди пет години.
Снимки на животни с опърлена козина и изгорени лапи обиколиха тогава света.
През 2022 г. няколко щата официално повишиха статута на тези сладки торбести животни от „уязвим“ на „застрашен“ вид.