Британското правителство съобщи, че е сключило нови споразумения с Европейския съюз за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, облекчаване на търговията с храни и на граничните проверки. Това стана на първата официална двустранна среща на върха след Brexit.

Великобритания и Европейският съюз се договориха за мащабно рестартиране на отношенията си, включително и в областта на отбраната. Почти 5 години след като напусна блока, Лондон ще участва в съвместни проекти, ще бъде по-лесно английски хранителни продукти да достигат европейския пазар, а британските граждани да пътуват безпроблемно в държавите от Евросъюза. Лондон става и част от програмата на Европа за превъоръжаване на стойност 150 милиарда евро. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че споразумението е нова ера в отношенията и изпраща послание на света, че Европа е единна.

На практика сега се работи върху споразумение за младежка мобилност, което ще даде право на млади хора на възраст между 18 и 35 години да идват свободно във Великобритания, да търсят работа, да се обучават, да стажуват или просто на ваканция. Относно срока на пребиваване - ЕС настоява за 4 години, докато Великобритания е склонна да са една-две.

Премиерът Киър Стармър, който се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и други висши служители на ЕС в Лондон, заяви, че споразуменията ще намалят бюрокрацията, ще доведат до растеж на британската икономика и ще възстановят отношенията с 27-те страни от търговския блок, след като Обединеното кралство напусна ЕС през 2020 г.

Споразуменията включват премахване на някои проверки на животински и растителни продукти с цел улесняване на трансграничната търговия с храни, както и 12-годишно удължаване на споразумението, допускащо  риболовни кораби на ЕС до водите на Обединеното кралство.

Отпадат документалните проверки на селскостопански стоки като месо, растителни, животински и млечни продукти, а договорката за санитарни и фитосанитарни мерки няма да има ограничение във времето. 

Именно тя, заедно с отделна сделка за свързване на системите за търговия с въглеродни емисии, се очаква да добавят 9 милиарда британски лири към британската икономика до 2040 г.

Великобритания направи направи една голяма отстъпка, която е свързана с правото на риболов в нейни води за още 12 години.

Въпреки че ЕС е най-големият търговски партньор на Обединеното кралство, след Brexit Великобритания е засегната от 21% спад в износа заради по-обременителните гранични проверки, трудоемката работа с документи и други бариери.