Над 34 000 души напуснаха околностите на вулкана Агунг на туристическия остров Бали в Индонезия, страхувайки се, че той ще изригне - за първи път от повече от 50 години, както подсказва засилващата се сеизмична дейност, съобщи Франс прес,цитирана от БНТ. От петък насам броят на напуснали домовете си близо до вулкана, висок над 3200 м, се е утроил. "Операциите продължават и очакваме евакуираните да стават все повече", каза за АФП говорителят на националната агенция Сутопо Нугрохо.
Вулканът Агунг, на 75 км от туристическия център Кута, бучи и тътне от август. Властите препоръчват на хората да не приближават на по-малко от 9 км от кратера. Международното летище в столицата на Бали, Денпасар, което посреща милиони туристи годишно, за момента не е засегнато, но летищните власти следят внимателно обстановката и имат готовност при необходимост да го затворят.
Кораби, автобуси и влакове също са в готовност да превозят пътници към летища в съседните провинции, ако това на о. Бали затвори заради изригване на вулкана. Трусовете в зоната на вулкана днес са по-разредени, но са по-силни, отколкото в предишните дни, каза за АФП вулканологът от националната агенция Геде Суантика.
Властите са регистрирали 104 труса на голяма и малка дълбочина в района на връх Агунг в окръг Карангасем, ден след като равнището на тревога беше повишено до най-високата, 4-та степен, която означава, че вулканът може да изригне всеки момент, посочва ДПА.
Предишното изригване на вулкана през 1963 г. продължи близо година и взе 1148 жертви. Ранени бяха близо 300. В подножието му се намира най-свещеният хиндуистки храмов комплекс "Пура Бесаких", който при изригването преди 54 г. по чудо бе заобиколен от лавовите потоци, спускащи се по склоновете, и оцеля. Местните жители смятат това за чудо. Хиндуизмът е главна религия за жителите на Бали, за разлика от останалата част на Индонезия, която е мюсюлманска страна. Агунг е един от 130-те активни вулкана на индонезийския архипелаг.
Още от категорията