28 души, включително Фетхуллах Гюлен, са обвинени за убийството на руския посланик в Турция Андрей Карлов през декември 2016 г. Днес прокуратурата в турската столица завърши разследването на атентата и внесе обвинителния акт в съда.
Според обвинението терористичния акт е провокация, насочена срещу турско-руските отношения. Освен лидера на движението Фетхуллах Гюлен, сред обвинените са и други високопоставени членове на мрежата му.
Двама от тях – Шериф Али Текелан и Емрулах Услу, в момента живеят в Съединените щати. Друг обвиняем е Шахин Сьогют, сочен за ръководител на групата, към която е принадлежал убиецът - бившият полицай Мевлют Мерт Алтънташ.
Властите обвиняват членовете на организацията на Гюлен, че стоят зад опита за преврат от 15 юли 2016 г., а в конкретния случай обвиняемите ще отговарят за нарушаване на конституционния ред на страната, членство във въоръжена терористична и шпионска организация, предумишлено убийство с цел всяване на страх.
Според 609-страничния обвинителен акт първоначалният план е бил покушението да се извърши на 27 юни 2016 г. Тогава в централата на Партията на справедливостта и развитието за чуждите посланици в Турция е организирана вечеря ифтар, слагаща край на дневния пост за мюсюлманите през свещения месец Рамазан. Впоследствие планът е бил променен и покушението беше извършено при откриване на изложба в Анкара на 19 декември 2016 г.
Преди малко повече от седмица телевизия Ен Би Си, която се позова на неназовани източници, съобщи, че американската администрация проучва възможността да предаде Гюлен, разчитайки, че това ще допринесе за подобряването на отношенията на САЩ с Турция. Според тази информация Белият дом поискал от редица компетентни ведомства да проучат законните внарианти за екстрадиране на Гюлен.
Няколко дни по-късно американският президент Доналд Тръмп отговори, че въпросът за екстрадиране от САЩ на турския проповедник Фетхуллах Гюлен засега не се обсъжда, но не изключи възможността да се върне към въпроса по-късно, предаде ТАСС, цитирана от vesti.bg. "Това не се обсъжда. Винаги имаме предвид това /ситуацията с Гюлен/, но засега не", отговори президентът на журналистически въпрос за възможността Гюлен да бъде екстрадиран.
Още от категорията
Демонстранти окупираха президентството, парламента и МС на Абхазия с искане на оставка