Повече от 15 000 учени от 184 държави публикуваха нов научен анализ на различните заплахи за планетата, както сториха техни колеги през 1992 г., съобщи научното онлайн издание BioScience, цитирано от агенциите.
Това "писмо", публикувано под ръководството на еколога Уилям Рипъл на Държавния университет в Орегон, е "второ предупреждение към човечеството". В него авторите съобщават, че скоро ще дойде времето, когато ще бъде твърде късно за каквито и да е действия.
Глобалните промени в климата са начело на списъка със заплахи за планетата ни, който учените са направили в своето ново предупреждение, предава в. "Сега". Средните температури са се повишили с повече от половин градус по Целзий от 1992 г. и годишните емисии въглероден диоксид са се увеличили с 62%.
Друг голям проблем е, че достъпът до прясна вода е намалял, същото се отнася и за залесените с гори територии и количеството уловена риба в открито море. Увеличили са се и т.нар. мъртви зони в океаните.
Популацията на човечеството е нараснала с 2 милиарда, докато популацията на всички останали видове (бозайници, влечуги, земноводни и риби) е намаляла с почти 30%. Единствената позитивна тенденция пред тези 25 години от първото предупреждение е свиването на дупката в защитния озонов слой на планетата, която в момента е "възможно най-малка" от 1988 г.
Още от категорията
Загинали и ранени при катастрофа с автобус в Германия