Около 100 000 жени в Исландия, включително и премиерката Катрин Якобсдотир не отидоха на работа в знак на протест срещу разликата в заплащането между половете, съобщи Би Би Си. 

Към тях се присъединиха и небинарните хора (такива, които не са с ясно определен пол).

Това е първата целодневна стачка на жените в отдалечената островна държава в северната част на Атлантическия океан от 1975 г.

Очакваше се особено засегнати да бъдат секторите, в които работещите са преобладаващо жени, като здравеопазването и образованието. Преустановена бе домакинската работа и гледането на децата, допълва в. "Гардиън".

Любопитно е, че цялото население на островната държава е 376 248 души и реално почти 1/3 от населението протестира днес. 

Организаторите се надяват стачката да привлече вниманието към продължаващата разлика в заплащането по полов признак и към широко разпространеното сексуално насилие и тормоз.

Протестът отбеляза и първата целодневна стачка от 1975 г. Тогава около 90 на сто от исландските жени отказват да работят, за да подчертаят своето значение за икономиката.

Бившата президентка Вигдис Финбогадотир съобщи през 2015 г. пред Би Би Си, че стачката от 1975 г. е била "първата стъпка за еманципацията на жените в Исландия". Тя води до сериозни промени - на следващата година парламентът приема закон за равно заплащане между половете, а през 1980 г. става факт първият в света демократичен избор на жена за държавен глава.