Руският президент Владимир Путин е поставил икономиката в „безпрецедентно лошо положение": това е заключението на известния руски икономист Сергей Гуриев, бивш главен икономист на източноевропейската банка за развитие ЕБВР. „Въпреки високите цени на петрола страната е в рецесия", казва той в материал на германския Handelsblatt, цитиран от investor.
Войната и западните санкции вкараха Русия в дълбока криза, обяснява настоящият ректор на елитния университет Sciences Po в Париж. Вместо очаквания в началото на годината икономически растеж от три процента, брутният вътрешен продукт (БВП) вероятно ще спадне с шест процента. Гуриев предвижда „огромен спад в руската икономика".
През март, веднага след въвеждането на санкциите след руската инвазия в Украйна, в Русия настъпи "пълна паника". Централната банка на Москва обаче успя да предприеме решителни стъпки за противодействие на ситуацията. По онова време руската икономика успя да се възстанови донякъде главно поради факта, че само САЩ, но не и ЕС, бяха наложили строги санкции срещу закупуването на руски енергийни източници.
Но тъй като европейското петролно ембарго и забраната за закупуване на руски петролни продукти като дизел и бензин тепърва предстоят, основният източник на доходи на Русия ще бъде силно свит в бъдеще, казва Гуриев.
Руската индустрия е силно засегната и от ембаргото за внос, особено на високотехнологични продукти: „Този внос е намалял наполовина и сега има недостиг на строителни материали и резервни части, технологии и капитали във всички сфери на много сектори", обяснява икономистът. Тъй като руските компании все още са имали запаси от тези продукти, ефектът от санкцията е постепенен.
Западът трябва да бъде много внимателен, за да не бъдат заобиколени санкциите: Ако санкционираните стоки достигнат до Русия през Турция или Китай, на страните износителки трябва да бъдат наложени строги наказателни мерки, изисква Гуриев.
Милиарди липсват в държавната хазна
Според Гуриев санкциите се отразяват и на оборудването на руската армия. Тъй като руската промишленост вече не може да се снабдява с необходимите високотехнологични компоненти, Русия вече не може да произвежда модерни оръжия. Вместо това Путин трябва да „разопакова старите, консервирани танкове от съветската епоха", казва икономистът. Преди всичко липсват чипове от Тайван, специални стомани от Германия и двигатели от Франция.
Руската хазна също страда значително. В резултат на замразяването на голяма част от резервите на централната банка, възлизащи на милиарди, и огромните данъчни загуби в държавния бюджет има огромна дупка. Само през юли са липсвали 900 млрд. рубли (15,2 млрд. евро), или осем процента от брутния вътрешен продукт (БВП).
Спадът на вноса, както и рязкото намаляване на търговията на дребно ще лишат държавата от все повече данъчни и митнически приходи. „Ако това продължи, на Путин ще му свършат парите, за да плаща на все повече нови и нови войници за войната в Украйна", прогнозира Гуриев.
Още от категорията
Рекордни цени на маслото в Европа