Германските власти са разработили технология, позволяваща на инвеститорите да купуват и продават ценни книжа на блокчейна в замяна на парите на централната банка, преодолявайки разликата между два свята, които доскоро изглеждаха непримирими, съобщава Ройтерс.
Частни и публични институции по света експериментират с използването на т.нар. "технология на разпределената книга" (DLT), известна най-вече с захранването на биткойн и други криптовалути, за уреждане на сделки с официални парични средства.
Технологията на разпределената книга се отнася до технологичната инфраструктура и протоколи, които позволяват едновременен достъп, валидиране и актуализиране на записи по неизменен начин в мрежа, разпространена в множество обекти или локации.
Бундесбанк, която си партнира за този проект с Deutsche Börse и германската държавна агенция за дълг, заяви в сряда, че решението е първото, което позволява на тези, които продават ценни книжа в блокчейна, да получат приходите си по техните сметки в централната банка.
Технологията може скоро да бъде разширена до цялата еврозона и много преди стартирането на цифровото евро на Европейската централна банка.
"Участниците демонстрираха, че е възможно да се установи технологичен мост между блокчейн технологията и конвенционалните платежни системи за уреждане на плащането на ценни книжа в пари на централната банка, без да е необходимо да се създава дигитална валута на централната банка“, заяви немската централна банка Бундесбанк.
По време на теста беше пусната 10-годишна държавна облигация на блокчейна и тя се търгуваше, макар и само в тестов режим, от шест банки: Barclays, Citibank, Commerzbank, DZ Bank, Goldman Sachs и Société Générale.
Сделките бяха уредени на блокчейна с помощта на "задействаща верига", която свързва активите в разпределената книга (DLT) с платежната система на еврозоната, известна като Target 2.
Твърдите привърженици на криптовалутите често са скептични към централните банки и представят своите токени като форма на пари, тъй като те не могат да бъдат отпечатани и девалвирани по желание.
ЕЦБ проучва създаването на дигитално евро, вероятно базирано на блокчейн технология, като допълнение към парите в брой през следващите пет години.
Бундесбанк обаче при хладно този проект, заявявайки, че той може да дестабилизира банковия сектор, като отдръпне вложителите по време на криза.
Още от категорията
Цената на петрола се повиши за втори пореден ден