Банковото кредитиране и предлагането на пари в еврозоната са регистрирали по-бавен растеж през юни, отразявайки влиянието на повишаващите се лихви. Това се посочва в данните на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувани днес и цитирани от ДПА.
Кредитите за частния сектор са регистрирали годишен растеж от 1,5 на сто през юни след увеличение от 2,2 на сто през май. Това е бил най-бавният растеж от юли 2016 г.
Междувременно увеличението при коригираните заеми за частния сектор се е свило до 2 на сто спрямо 2,8 на сто през май. Сред получаващите заеми сектори коригираните кредити за домакинствата са нараснали с по-бавен темп от 1,7 на сто след растеж от 2,1 на сто през май.
По същия начин годишният растеж при заемите за нефинансови корпорации се е повишил с 3 на сто след 4 на сто през май. Коригираните заеми за нефинансови корпорации са отчели по-слабо увеличение от 3 на сто след майските 4 на сто.
По-широкообхватното парично предлагане М3 е нараснало на годишна основа с 0,6 на сто след коригирано увеличение от 1 на сто през май, се посочва в данните на ЕЦБ. Това е най-слабият темп от юли 2010 година.
Междувременно мярката с по-тесен обхват М1, която включва валута в обращение и овърнайт депозити е продължила да се понижава през юни. М1 е намаляла с 8 на сто след спад от 7 на сто през май, тъй като хората, които спестяват са се възползвали от по-високите лихви.
В една и без това отслабена икономическа среда с понижаваща се инфлация спадът в банковото кредитиране прави дебата за повишаване на лихвите на утрешното заседание на ЕЦБ още по-разгорещен. Това заяви икономистът от Ай Ен Джи (ING) Бърт Колийн.
Проучването на ЕЦБ за банковото кредитиране, публикувано вчера, показва, че банковите институции в еврозоната са затегнали кредитните си стандарти през второто тримесечие на фона на очакванията за по-висок риск, по-ниската толерантност към риска и по-високата стойност на финансирането.
Търсенето на заеми, както от фирмите, така и от домакинствата е намаляло през второто тримесечие заради по-високите лихви, предаде БТА.
По-строгата парична политика е довела до рязко забавяне на кредитирането и паричните маси, което в миналото е съответствало на понижение на брутния вътрешен продукт, заяви икономистът от "Кепитъл икономикс" (Capital Economics) Джак Алън- Рейнолдс.
Наред с последните бизнес проучвания това подкрепя гледната точка, че икономиката на еврозоната ще се свие през втората половина на годината, отбелязва икономистът.
Засега в България обаче се наблюдава друга тенденция - засилено теглене на ипотечни кредити, като лихвите по тях дори намаляват.
Още от категорията
Цената на петрола се повиши за втори пореден ден